Zwierzęta hodowane, domowe i dzikie

Zwierzęta hodowane, domowe i dzikie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat tygodnia: Pamiętamy o zwierzętach

Temat zajęć: Zwierzęta hodowane, domowe i dzikie

Cele ogólne:

  • zapoznanie dzieci z nazwami i z cechami charakterystycznymi zwierząt hodowlanych, żyjących na wsi, dzikimi, żyjącymi w lasach oraz domowymi,
  • rozwijanie wrażliwości słuchowej,
  • uwrażliwienie na właściwe zachowywanie się wobec zwierząt.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • rozróżnia zwierzęta domowe, hodowlane i dzikie,
  • zna ciekawostki o zwierzętach,
  • rozwiązuje krzyżówkę tematyczną,
  • rozpoznaje zwierzęta po ich odgłosach,
  • potrafi grać w kalambury,
  • potrafi współdziałać w grupie,
  • potrafi utożsamiać się z określonym zwierzątkiem,
  • potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną na podany temat.

Metody :

  • słowna
  • metoda ćwiczeń praktycznych
  • oglądowa

Formy :

  • indywidualna
  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

krzyżówka tematyczna, tekst wiersza R. Ragana „Przyjaciele”, A. Kubiaka „Na wiejskim podwórku”, J. Brzechwy „Zoo”, karty z rysunkami i podpisami zwierząt, puzzle z ilustracją zwierzęcia i ciekawostką na jego temat, nagrania odgłosów zwierząt dzikich, domowych i hodowlanych, kolorowe kartki, klej, nożyczki, cekiny, szablony nóg, ogonka i głowy żółwia, papierowe oczy samoprzylepne.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wprowadzenie

1. Zaśpiewanie „Wyciszanki do zajęć”.

2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu. Powitanie.

II Realizacja tematu

1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki. Hasło: zwierzęta.

2. Przeczytanie trzech wierszy nawiązujących do rozróżnianych typów zwierząt za względu na ich miejsce zamieszkania.

Wiersz R. Ragana „Przyjaciele” – rozmowa kierowana:

  • Czy znasz takich przyjaciół? A czy masz takich przyjaciół?
  • Jakie inne zwierzęta mogłyby być bohaterami tego wiersza?
  • Jak można byłoby nazwać zwierzątka z tego wiersza?

Wiersz A. Kubiaka „Na wiejskim podwórku” – rozmowa kierowana:

  • Kto mieszka w stajni, w kurniku, w chlewiku?
  • Jakie zwierzęta można spotkać w zagrodzie?
  • Jak można byłoby nazwać zwierzątka z tego wiersza?

Wiersz J. Brzechwy „Zoo” – rozmowa kierowana:

  • Jakie zwierzątka wystąpiły w fragmencie wiersza?
  • Gdzie mieszkają te zwierzęta?
  • Jak można byłoby nazwać zwierzątka z tego wiersza?

3. Zabawa słuchowa „Jakie to zwierzę?”. Nauczyciel rozdaje dzieciom 3 karteczki z napisami „dzikie”, „domowe”, „hodowlane”. Kolejno odtwarza odgłos danego zwierzęcia np. krowy, zadaniem dzieci jest przeanalizowanie tego co słyszą, następnie podniesienie jednej z rozdanych karteczek, w zależności od zakwalifikowania określonego zwierzęcia do danego rodzaju. Argumentacja wyborów przez dzieci.

4. Kalambury – wybrane dziecko losuje nazwę zwierzęcia domowego, hodowlanego lub dzikiego i naśladuje je ruchem swojego ciała. Grupa odgaduje nazwę zwierzęcia. Osoba, która pierwsza odgadnie hasło losuje kolejny wyraz.

5. Puzzle – ciekawostki o zwierzętach. Dzieci podzielone na sześć grup, każda z nich dostaje puzzle przedstawiające inne zwierzę i ciekawostkę na jego temat. Zadanie polega na jak najszybszym ułożeniu puzzli. Następnie każda grupa prezentuje wyniki swojej pracy – odczytuje informacje z puzzli.

6. Praca plastyczna „Żółwik”:

  • Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy (wycięcie z kolorowego papieru przy pomocy szablonu nóżek, ogonka i głowy żółwia, przyklejenie elementów, dorysowanie uśmiechu i przyklejenie oczu oraz cekinów).
  • Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.
  • Rozdanie materiałów; przypomnienie o oszczędnym ich wykorzystaniu i ostrożny posługiwaniu się nożyczkami; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.
  • Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.

III Zakończenie

1. Analiza prac (swobodne wypowiedzi dzieci).

2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.

3. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała Justyna Czerniakowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here