Zostawienie dziecka samego

Pozostawienie dziecka samego w domu w pewnym wieku staje się naturalne i prędzej czy później do tej sytuacji dojdzie. Na samym początku każdemu rodzicowi spędza to sen z powiek, trudno jest bowiem określić od jakiego wieku można dziecku zaufać na tyle by nie bać się, że w domu stanie mu się krzywda.

Maluch sam w domu

Każde dziecko interesuje dosłownie wszystko i przez to, każdy przedmiot może stać się dla niego zabawką. Dziecko pozostawione same, nie czuje żadnej kontroli przez co zaczyna robić na co tylko ma ochotę. Lubią zaglądać tam gdzie rodzic nie pozwalał, bo przecież zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego gdy zostają same w domu pierwsze co robią, to wertują szuflady i różnego rodzaju schowki w domu do których mama nie pozwoliła zaglądać. Oprócz tego zdobywają szczyty, które przy rodzicach są dla nich nieosiągalne np. wdrapują się na krzesełka, stoły czy też parapety.

Jak się przygotować

Zostawienie dziecka samego w domu musi być poprzedzone szeregiem przygotowań. Na samym początku należy zabezpieczyć wszelkiego rodzaju małe rzeczy, które dziecko może wziąć w łapki i połknąć, wszystko co posiada ostre krawędzie, by dziecko nie pocięło się przypadkiem, schować detergenty na tyle wysoko by dziecko nie mogło się do nich dostać, zabezpieczyć okna balkonowe i drzwi, bo małych zdobywców pozostawionych samym sobie bardzo interesuje również to co jest poza światem domowego zacisza. Po przygotowaniach domu trzeba rozpocząć przygotowania samego dziecka na to, że będzie zostawać same. Należy nadmienić, że na początku powinny to być krótkie 10/15 minutowe wyjścia, tak by malucha do nowej sytuacji przyzwyczaić. Musimy uczulić dziecko by nie otwierało nikomu drzwi. Tą sytuacje trzeba przepracować, i poinstruować dziecko by nie otwierało drzwi obcym, bo przecież domownicy mają swoje klucze, oraz by nie zbliżało się do domofonu gdy ten zadzwoni, bo może zdradzić iż jest same w domu. Najlepiej gdy na dzwonek do drzwi i od domofonu nie będzie w ogóle reagowało. Kolejną ważna kwestią jest organizacja czasu gdy rodzica nie ma w domu. Jeśli dziecko będzie miało zorganizowane zabawy i obowiązki to mniej będzie je interesowało to co niebezpieczne. Dobrze jest puścić dziecku jego ulubioną bajkę i dać do zabawy jego najfajniejsze zabawki.

Kiedy zostawić dziecko samo?

Dzisiejsze realia nie dają możliwości by każda z rodzin zatrudniała nianie, albo by babcia lub ktoś bliski był zawsze pod ręką. Dlatego coraz częściej nasze maluchy już w młodym wieku, musimy chociaż na chwilę zostawiać same w domu. Tutaj nie jest ważne ile dziecko ma lat, trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo przecież nie mamy pewności, że nawet kilkunastoletnie dziecko nie wpadnie na jakiś niebezpieczny pomysł, który w jego mniemani będzie świetną zabawą. By się do tego przygotować trzeba dziecko obserwować w różnych sytuacjach i w raz zanim próbować odnajdować się w tej nowej rzeczywistości, gdy rodzic musi gdzieś na chwilkę wyskoczyć. Możemy poprosić zaprzyjaźnioną sąsiadkę, by zaglądała raz na jakiś czas do dziecka, gdy będziemy musieli wyjść albo jakąś osobę nam bliską. Dziecko będzie czuło pewną kontrolę, ale także będzie wiedziało gdzie udać się po ewentualną pomoc, a co za tym idzie będzie czuło się bezpieczniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here