Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu
Data: 23.02.2015r.
Grupa wiekowa: 5- latki
Prowadząca: Elżbieta Kubacka – nauczyciel w Samorządowym Przedszkolu nr 38 w Krakowie, Akademia Zielonego Misia.
Temat kompleksowy: Znamy te baśnie
Temat zajęć: W świecie baśni
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności budowania wypowiedzi pełno zdaniowych (historyjka obrazkowa, zagadki) (XIV/6)
- Rozwijanie sprawności grafomotorycznej dzieci (XIV/3)
- Doskonalenie umiejętności tworzenia zbiorów równolicznych (XIII/3)
- Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy muzyczno-ruchowe (V/4, VIII/1)
- Kształtowanie umiejętności dokonywania analizy głoskowej nazw przedmiotów (XIV/6)
- Kształtowanie umiejętności dostrzegania różnic i podobieństw pomiędzy ilustracjami (XIV/2)
- Kształtowanie umiejętności grupowania przedmiotów wg podanego kryterium (IV/2)
- Kształtowanie umiejętności przestrzegania ustalonych reguł (I/2)
- Kształtowanie nawyku dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (VI/1)
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem podkładu do piosenki „Mamy nowy dzień” (warsztaty z Studio Rytmu i Tańca TRIANGIEL) oraz „Włoskiego tańca dworskiego” (warsztaty KLANZA cz.1) ; ilustracje przedstawiające bajkowe/baśniowe postaci; maty dla każdego dziecka; zestawy historyjek obrazkowych 6-elementowych dla każdego dziecka; karta pracy do ćwiczenia grafomotorycznego; karta pracy do zabawy matematycznej; ilustracje przedstawiające bajkowe/baśniowe atrybuty; karty pracy do ćwiczeń percepcji wzrokowej; karta pracy „Bajkowa mieszanka”; koszyczek; pisaki; kredki; kolorowe karteczki.
Etapy: | Przebieg: | Cele operacyjne: | Uwagi: |
| 1.Organizacja wstępna: zebranie dzieci.2. „ Mamy nowy dzień” – zabawa muzyczno-ruchowa na powitanie z elementami metody C.Orffa 3.”Bohaterowe bajek i baśni” – zagadki słowne 4. „Czerwony Kapturek” – historyjka obrazkowa 5.”Krasnoludki i olbrzymy” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa 6. „Droga smoka wawelskiego do jego jamy” – ćwiczenie graficzne 7. „Narysuj w pętlach tyle jabłek, ile jest kropek na kostkach” – zabawa matematyczna z elementami metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej 8. ”Włoski taniec dworski” – zabawa taneczna wg KLANZA 9. „Bajkowe skojarzenia” – analiza głoskowa 10.”Jaś i Małgosia” – ćwiczenie percepcji wzrokowej 11. „Bajkowa mieszanka” – zabawa dydaktyczna 12. Ewaluacja i zakończenie zajęć | „Kółeczko zwijamy”Dzieci ustawiają się w kole. Poruszają się po obwodzie koła, śpiewając piosenkę. Gestem i ruchem ilustrują treść piosenki. Dzieci rozwiązują zagadki. Rozpoznają bohaterów bajek i baśni, podają tytuły oraz wskazują ilustracje przedstawiające te postaci. Dzieci układają 6-elementową historyjkę obrazkową oraz odtwarzają treść bajki z zachowaniem ciągu przyczynowo-skutkowego. Dzieci naśladują krasnoludki i olbrzymy. Dzieci odszukują właściwą kartę pracy, szukają właściwej drogi, rysują drogę smoka mieszcząc się w wyznaczonym obszarze. Dzieci wybierają właściwą kartę pracy, przeliczają oczka na kostkach i rysują odpowiednią ilość jabłek. Dzieci dobierają się w pary i tańczą zgodnie z instrukcjami nauczycielki. Dzieci rozpoznają i nazywają bajkowe/baśniowe atrybuty, głoskują ich nazwy oraz przeliczają i rysują odpowiednią ilość kresek. Dzieci odnajdują 6 elementów, którymi różnią się obrazki. Dzieci dopasowują postacie i przedmioty pochodzące z tych samych bajek. Dzieci przekazują sobie małe karteczki oraz pisaki. Rysują na karteczkach odpowiednie wesołe lub smutne buźki, w zależności czy im się podobały zajęcia lub nie. Następnie przekazują sobie koszyczek i wrzucają karteczki. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. | – reaguje na hasło nauczycielki w ustalony sposób,– śpiewa piosenkę, – ustawia się w kole, – wiąże koło, – porusza się po obwodzie koła, – śpiewa piosenkę, – gestem i ruchem ilustruje treść piosenki, – zachowuje bezpieczny odstęp od pozostałych uczestników zabawy, – siada w kole na dywanie, – rozwiązuje zagadki, – przestrzega kultury wypowiedzi, – wskazuje odpowiednie ilustracje, – oczekuje na swoją kolej, – zabiera matę, – rozdaje koperty, – stosuje zwroty grzecznościowe, – układa historyjkę obrazkową, – opowiada historyjkę obrazkową z zachowaniem ciągu przyczynowo-skutkowego, – stara się wypowiadać pełnymi zdaniami, – sygnalizuje poprzez uniesienie dłoni chęć udzielenia odpowiedzi na pytania postawione przez nauczycielkę, – pomaga w uporządkowaniu sali po zabawie, – samodzielnie organizuje sobie przestrzeń do zabawy, – naśladuje śpiące krasnoludki, – maszeruje w przysiadzie, – naśladuje olbrzymy, – porusza się dużymi krokami, z rękami wyciągniętymi do góry, – reaguje na dźwięk poszczególnych instrumentów w ustalony sposób, – przestrzega zasad bezpiecznej zabawy, – odnajduje właściwą kartę pracy, – wyznacza palcem drogę smoka do jego jamy, – rysuje drogę smoka mieszcząc się w wyznaczonym obszarze, – prezentuje efekty swojej pracy, – odnajduje właściwą kartę pracy, – przelicza oczka na kostkach, – liczy do 9, – rysuje odpowiednią ilość jabłek, – prezentuje efekty swojej pracy, – dobiera się w pary, – ustawia się w 2 rzędach naprzeciw siebie, – wykonuje ukłon, – wykonuje 2 kroki odstawno-dostawne w prawo i w lewo, – wykonuje krok do przodu/do tyłu i zetknięcie dłoni prawych/lewych, – wykonuje obrót, – przestrzega zasad bezpiecznej zabawy, – rozpoznaje i nazywa bajkowe/baśniowe atrybuty, – oczekuje na swoją kolej, – głoskuje nazwy przedmiotów, – przelicza liczbę głosek, – rysuje odpowiednią ilość kresek, – dostrzega różnice pomiędzy ilustracjami, – zakreśla różniące się elementy, – powie, czym się różnią rysunki, – rozpoznaje i nazywa bajkowe/baśniowe postaci, – rozpoznaje i nazywa przedmioty kojarzące się z tymi postaciami, – dopasowuje bajkowe/baśniowe postaci do ich atrybutów, – oczekuje na swoją kolej, – przekazuje karteczki, pisaki i koszyczek kolegom/koleżankom, – stosuje zwroty grzecznościowe, – rysuje odpowiednią buźkę, zgodnie ze swoimi uczuciami, – wyraża swoją opinię poprzez rysunek, – pomaga w uporządkowaniu sali po zajęciach, |
