Zaparcia u noworodków

Noworodek zapracia

Każde małe dziecko jest urocze, aż do momentu gdy zrobi kupkę. Niestety zazwyczaj wtedy zawsze trafia w ręce mamy, która oczywiście zwinnie zmieni pieluszkę i maluch znów zachwyca swoją osobą.

Kupka dobra czy zła?

Sprawa staję się być poważna, gdy niemowlę zaczyna mieć problemy z tą niezbyt estetyczną, ale bardzo potrzebną kupką! Zaparcia u noworodków to jedno z najczęstszych dolegliwości pokarmowych. Częstotliwość wypróżniania zmienia się w zależności od wieku dziecka. W pierwszych tygodniach dziecko oddaje kał średnio 4-5 razy dziennie, z wiekiem stabilizuje się to do 2 razy na dobę u dwuletniego dziecka. Może się zdarzyć, że maluch nie robi kupy przez kilka dni, ale nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, to jeszcze nie powód do zmartwień. Gorzej gdy konsystencja wydalanych substancji zaczyna odbiegać od normy. Nawet codzienne wypróżnienia, ale w postaci twardej i suchej kupy, to już zaparcia.

Jak to się dzieje

Powody powstawania zaparć u małych dzieci są dość klarowne, chodzi oczywiście o odżywianie. Jeżeli karmisz swoje maleństwo piersią, ma ono najmniejsza szanse na tego typu dolegliwości, bo naturalny pokarm najlepiej jest trawiony w młodych jelitach. Warto jednak pamiętać, że przy tego

rodzaju karmieniu to co zjada mama odczuwa także maleństwo. Jeżeli więc wystąpią tego typu dolegliwości, warto zastanowić się nad swoją dietą – w razie wystąpienia zaparć, warto wzbogacić swoją ją w np. suszone śliwki, a wyeliminować czekoladę czy białe pieczywo.  Przy karmieniu butelką, także nie muszą wystąpić żadne powikłania. Należy pamiętać o odmierzaniu prawidłowych dawek proszku i częstotliwości karmienia, a czasem sprawdzić się może zmiana mleka na inne. Jednak w obu przypadkach zaparcia mogą być także spowodowane dodatkowymi pokarmami które spożywa dziecko, wtedy należy odstawić je na jakiś czas i obserwować problem. Często jest też tak, że jeżeli dziecko zjada już inne pokarmy niż mleko, może wystarczyć podanie dodatkowo startego jabłuszka czy musu z suszonej śliwki.Warto też zwiększyć ilość płynów w diecie np. o herbatkę z kopru lub wodę.

Dobre rady

Internet to skarbnica wiedzy, ale zawsze gdy mamy jakieś wątpliwości najlepiej udać się do lekarza. W przypadku małych dzieci, troska o ich zdrowie jest zawsze uzasadnione, bo nie mogą one nam powiedzieć co im dolega, a odbierane przez nas sygnały często mogą być mylne. Lepiej więc poradzić się specjalisty, niż stosować np. termometr by pomóc się wypróżnić dziecku, czy używać od razu czopków glicerynowych – takie rzeczy powinien zalecić lekarz!Domowe sposoby radzenia sobie z problemem zaparć i niemowląt często okazują się pomocne, ale najważniejsza jest obserwacja naszej pociechy, a jeżeli to konieczne wizyta u lekarza, który zaleci dalsze kroki.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here