Co to jest noworodkowe zapalnie spojówek?
Noworodkowym zapaleniem spojówek nazywamy stan zapalny spojówek występujący w pierwszym miesiącu życia dziecka.
Dlaczego powstaje zapalnie?
Zapalenie spojówek może powstawać w wyniku nieinfekcyjnego podrażnienia spojówek, przykładowo azotanem srebra. Może też być wynikiem infekcji wywołanej drobnoustrojami: wirusami czy bakteriami takimi jak chlamydia, które dostają się do oczu podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny w czasie porodu.
Jakie zapalenie jest najgroźniejsze?
Przyczyną najpoważniej rokującego zapalenia spojówek jest Neisseria gonorrhoeae. Wynika to z tego, że proces zapalny może być bardzo nasilony a dodatkowo same bakterie są niebezpieczne dla oczu dziecka. Pierwsze objawy występują po 1 lub 2-ch dobach od urodzenia. Objawy to obrzęk powiek, które w pewnych przypadkach może prowadzić do zamknięcia szpary powiekowej a również obfity wyciek ropy. Leczenie obejmuje zabiegi pielęgnacyjne oraz podawanie antybiotyku. Jednak czytając ten artykuł należy mieć na uwadze, iż rozpowszechnienie tej bakterii w obecnych czasach jest ograniczone a badania ginekologiczne mamy oraz pielęgnacja noworodka minimalizuje ryzyko tego typu zapalenia. Jeśli jednak macie jakiekolwiek pytania należy zgłosić się do lekarza a on z pewnością odpowie na wszystkie interesujące was pytania!
Co to jest wtrętowe zapalnie spojówek?
Jest to zapalenie wywołane przez Chlamydie. Objawy tego zapalenia to obrzęk spojówek oraz wodnista wydzielina a również tworzenie błon na powierzchni spojówki. Dzieci matek zarażonych wtrętowym zapaleniem narządów moczowo-płciowych są szczególnie narażone na tego typu zapalnie. Zapalnie rozpoczyna się pomiędzy 6 a 14 dobą po porodzie. Leczenie polega na stosowaniu kropli lub maści tetracyklinowych.
Co to jest wirusowe zapalnie spojówek?
Czynnikiem, który powoduje wirusowe zapalnie spojówek najczęściej jest wirus Herpes simplex. Objawy ze strony układu wzrokowego występują tylko u 15-20% zarażonych dzieci. Pierwsze symptomy występują około 14 dni po porodzie a objawy to surowicza wydzielina. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych.
Co to jest zabieg Credego?
Zabieg wykonuje się bezpośrednio po porodzie i polega ona na przetarciu sterylnym gazikiem powiek noworodka a następnie zakropleniu do worka spojówkowego azotanu srebra. Czynności opisane powyżej mają na celu zapobieganie ciężkim powikłaniom, które może spowodować Neisseria gonorrhoeae.