Zakupy po porodzie dla mamy

zakupy po porodzie dla mamy

Kupiłaś maluszkowi całą wyprawkę. W domu przygotowane jest miejsce dla maluszka. Wiesz, co zabrać do szpitala i ze spakowaną torbą czekasz na pierwsze skurcze. Przygotowania do porodu zaprzątnęły całą Twoją uwagę. To naturalne. Zastanów się jednak czy jesteś gotowa na powrót z maleństwem do domu? Pewnie brakuje dla Ciebie kilku bardzo ważnych rzeczy.

Poród jest zwieńczeniem dziewięciomiesięcznych oczekiwań na maleństwo. Dokładnie planujesz, co zabierzesz do szpitala i co kupisz maluszkowi do wyprawki. Pomyśl jednak także o sobie w czasie połogu. Gdy razem z dzieckiem wrócisz do domu ze szpitala nie będziesz miała siły zastanawiać się, co jeszcze kupić. Całą Twoja uwaga będzie skupiona na pociesze. Dlatego jeszcze przed porodem stwórz listę rzeczy potrzebnych w czasie połogu i zaopatrz się w nie. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, nie zlecaj też mężowi, który będzie zaaferowany przyjściem na świat dziecka. W artykule podpowiadamy, jakie rzeczy mogą się świeżo upieczonej mamie przydać w połogu.

Jedną z najważniejszych rzeczy potrzebnych kobiecie podczas połogu są podpaski. Powinny być nieco większe i bardziej chłonne od tych standardowych. Przez około dwa tygodnie po porodzie cały czas mogą pojawiać się odchody połogowe. Czasami utrzymują się nawet przez cały okres połogu. To naturalne zjawisko fizjologiczne, które towarzyszy obkurczaniu się macicy. W czasie połogu bardzo ważna jest higiena miejsc intymnych. Rana po nacięciu lub pęknięciu krocza może być bardzo bolesna i uciążliwa. Aby szybciej się goiła trzeba pamiętać o tym by chodzić w przewiewnej bawełnianej bieliźnie, często się podmywać albo specjalnym preparatem dla kobiet ciężarnych albo korzystać z naturalnych środków, takich jak napar z rumianku czy kory dębu. Ból krocza jest dla wielu kobiet bardzo dokuczliwą poporodową dolegliwością. Ratunkiem może okazać się specjalna poduszka lub koło do siedzenia. Dzięki niej, siedząc nie dotykasz kroczem do krzesła lub łóżka. Zamiennikiem takiej poduszki może być dziecięce koło ratunkowe lub poduszka pod kark, której używa się w podróży samochodem

W szafie świeżo upieczonej mamy powinno znaleźć się wygodne ubranie i bielizna. Nawet w dresie kobieta może wyglądać atrakcyjnie. Część mam sięga w okresie połogu właśnie po dresowe spodnie lub przewiewne spódnice, które nie drażnią krocza i bluzeczki na guziki, które ułatwiają karmienie. Niezbędny jest także odpowiedni biustonosz na przykład ze specjalnym systemem odpinania miseczek i wkładki laktacyjne. Dla karmiących piersią mam bardzo ważna jest odpowiednia ilość pokarmu. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne herbatki, które stymulują proces produkcji i przepływu mleka. Napoje te zawierają zazwyczaj tylko naturalne składniki, takie jak kminek, koper włoski, owoce anyżu czy kozieradka. Herbatki takie wpływają nie tylko na laktację, ale zapobiegają także odwodnieniu się organizmu i mają działanie relaksujące. Karmienie może ułatwiać specjalna poduszka w kształcie rogala. Podczas ciąży może ona pomagać wygodnie ułożyć się do snu a w czasie karmienia piersią ułatwi przystawienie maluszka do piersi. Oczywiście zamiast specjalnej poduszki można użyć zwykłego jaśka. Jeśli zamierzasz karmić maluszka piersią potrzebny może okazać się laktator. Dzięki niemu będziesz mogła odciągnąć pokarm dla dziecka na czas Twojej nieobecności w domu. Głodnego maluszka może nakarmić wtedy tata lub inny opiekun.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here