SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNYCH
Scenariusz opracowano na podstawie bajki ” O lisku Rudasku i zajączku Długouszku” autorstwa pani Beaty Kozłowskiej
Grupa wiekowa: czterolatki
Cel główny:
– rozwijanie u dzieci pozytywnych cech charakteru w oparciu o literaturę dziecięcą;
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
– wymienić pozytywne cechy charakteru;
– wymienić bohaterów występujących w przedstawionej bajce;
– uzasadnić, dlaczego warto być dla innych dobrym i koleżeńskim;
– ocenić zachowanie bohaterów;
– dokonać krytyki nieodpowiedniego zachowania;
– wyrazić różne emocje;
– współdziałać w parach;
– naśladować czynności nauczyciela;
– odpowiadać na pytania nauczyciela.
Metody:
– Czynne: zadania stawiane dzieciom:
– Oglądowe: obserwacja, pokaz;
– Słowne: opowiadanie, pogadanka, objaśnienia, instrukcje.
Formy :
– indywidualna;
– z całą grupą;
– w parach.
Środki dydaktyczne:
treść bajki : ” O lisku Rudasku i zajączku Długouszku” (Zbiór Optymistycznych Bajek o dobrym wychowaniu DOBROĆ” ) , pacynki zwierzątek, koszyczki, buźki: smutna i uśmiechnięta, kolorowe piłeczki, szarfy, cukiereczki, klocki, poduszki, krzesełka, samochodzik, magnetofon, płyta CD, chusty
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
Nauczyciel wita kolejno dzieci:
– które są wesołe,
– którym jest dzisiaj smutno,
– które lubią się uśmiechać;
– które nie lubią płakać.
Dzieci, których dotyczy dany opis machają do nauczyciela.
2. Zabawa muzyczno- ruchowa „Jestem wesoły- smutny”
Dzieci spacerują przy sali. Kiedy gra wesoła muzyka, dzieci podskakują i uśmiechają się do siebie, natomiast kiedy spokojna, dzieci przykucają i pokazują smutne minki.
3. Przedstawienie opowiadania pt. „O lisku Rudasku i zajączku Długouszku”.
Nauczyciel przedstawia opowiadanie za pomocą pacynek.
4. Rozmowa na temat bajeczki. Pytania pomocnicze:
– Jakie zwierzątka mieszkały w lesie?
– Jakim zwierzątkiem był zajączek?
– Jakim zwierzątkiem był lisek?
– Jak postępowały zwierzątka?
– Co sprawiło, że lisek się zmienił?
5. Zabawa ruchowa „Zwierzątka z lasu”.
Dzieci spacerują po sali, udając zwierzątka:
– ciekawskie zajączki;
– wesołe wiewiórki;
– wystraszone kreciątka;
– zaniepokojone kawki.
6. Ocena zachowań bohaterów bajeczki.
Nauczyciel na stoliczku układa koszyczki z wesołymi i smutnymi buźkami. Dzieci są podzielone na 2 grupy- każda grupa ma inny kolor. Każde dziecko otrzymuje jedną piłeczkę w kolorze swojej grupy.
Każde dziecko ocenia jednego, wyznaczonego bohatera (zajączka i liska), umieszczając piłeczkę w koszyczku ze smutną minką, jeżeli zachowanie bohatera było nieodpowiednie lub wesołą minką, jeżeli zwierzątko zachowało się odpowiednio.
Podliczanie punktów- opinia dzieci, dzielenie się własnymi spostrzeżeniami na temat zachowania zwierzątek.
7. Zabawa ” Dokończ zdanie”.
Nauczyciel rozpoczyna zdanie, a dzieci kończą:
– Lubię kiedy…
– Jestem smutny, gdy….
– Być dobrym, to znaczy…
– Warto być dobrym, ponieważ…
8. Zabawa muzyczno- ruchowa – ” Ja jestem”.
Zabawa z wykorzystaniem chust. Dzieci wyrażają kolejne emocje: radość, smutek, złość, spokój, wykorzystując chustę np.: radość- wesołe podskoki i machanie chustą.
9. Jakim jestem przedszkolakiem?
Panie prezentują dzieciom scenki z życia przedszkolaka. W ten sposób ukazują pewne cechy charakteru, które dzieci próbują nazwać. Dzieci próbują opowiedzieć, jak zachowywali się przedszkolacy oraz podjąć próbę oceny ich zachowania.
Przedstawienie cech charakteru: uparty, miły, leniwy.
Panie wykorzystują w scenkach rekwizyty: klocki, krzesełka, samochodzik.
10. ” Jestem…”- praca w parach.
Dzieci otrzymują szarfy w dwóch kolorach, a następnie dobierają się w pary (w przeciwnych kolorach). Zadaniem dzieci jest ukazywanie pozytywnego zachowania względem swoich partnerów.
Zachowania:
– opiekuńczy- jedno dziecko udaje chorego i kładzie się na podusi, natomiast drugie dziecko pokazuje, jak najlepiej potrafi zaopiekować się kolegą.
– koleżeński – każde dziecko otrzymuje cukierek, którym dzieli się ze swoim partnerem. Zwrócenie uwagi na użycie magicznych słów: proszę, dziękuję.
11. Praca plastyczna: Medal Dobrego Przyjaciela.
Dzieci wykonują medale, które wręczają swoim kolegom i koleżankom z grupy.
Opracowała:
mgr Patrycja Mielnik
Publiczne Przedszkole nr 5 w Zdzieszowicach.
