SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3 –4 LATKÓW
W DNIU 02.04.2015 r.
Temat: Przyjaciel książki
Prowadząca: Natalia Kusaj
CELE OGÓLNE:
– rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej,
– uświadomienie konieczności szanowania książek.
CELE OPERACYJNE:
– wykonuje zakładkę do książki w wybrany przez siebie sposób,
– rozwiązuje zagadkę,
– wie jak szanować książki,
– odczuwa zadowolenie po wykonaniu przez siebie pracy plastycznej
– zna literaturę dla dzieci
METODA: słowna, oglądowa, czynna.
FORMA: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: treść zagadki, książki różnego rodzaju, formatu, ponumerowane koperty zawierające ilustracje charakterystyczne dla konkretnej bajki, tabliczki z wesołą i smutna buźką, kredki, mazaki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie zagadki – wprowadzenie do tematu
Może być mała i duża, gruba i cienka, z obrazkami i bez,
Możesz śmiać się przy niej, i smucić możesz też.
W sali i w każdym domu też, czyta ją duży i mały.
Co to jest? – Czy teraz już wiesz? (książka)
2. Oglądanie wystawki różnorodnych książek – po obejrzeniu dzieci odpowiadają na pytania:
– czego możemy dowiedzieć się z książek?
– kto czyta w domu książki dzieciom?
– w jaki sposób należy obchodzić się z książką?
3. Jaka to bajka? – zabawa dydaktyczna
Dzieci wskazują koperty, które nauczyciel po kolei otwiera. W kopertach znajdują się obrazki z rysunkiem charakterystycznym dla danej bajki.
– kapturek (bajka pt.: „Czerwony Kapturek”)
– pantofelek, karoca (bajka pt.: „Kopciuszek”)
– syrenka (bajka pt.: „Mała syrenka”)
– miód (bajka pt.: „Kubuś Puchatek”)
4. Piszemy książki nogą – zabawa ruchowa
Dzieci spacerują po sali, towarzyszy im piosenka E. Bem „Piosenka o książeczkach”. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i „piszą książkę nogą”, na zmianę raz lewa raz prawą.
5. Czy to prawda, czy to fałsz – zabawa dydaktyczna.
Dzieci otrzymują dwie tabliczki z wesołą i smutną miną. Nauczyciel czyta zdania a dzieci musza za pomocą tabliczki stwierdzić czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.
– Gdy chcemy kupić książkę idziemy do apteki
– Gdy chcemy wypożyczyć książkę idziemy do biblioteki
– Książka ma wiele stron, które są z papieru
– Gdy mamy brudne ręce możemy oglądać książki
– Możemy po książkach malować kredkami
– Zawsze o książki dbamy
– Gdy chcemy zaznaczyć miejsce w którym czytamy zaginamy róg książki.
6. Wykonanie pracy plastycznej:
– wyjaśnienie do czego służy zakładka,
– pokaz i wyjaśnienie sposobu wykonania zakładek
7. Pokaz zakładek i omówienie ich przez dzieci