Uśmiech naszego maleństwa zawsze będzie dla nas najpiękniejszy nie zależnie od tego czy jest to jeszcze bezzębny uśmiech czy już cały arsenał mleczaków. Czego się spodziewać i jak się przygotować do trudnego okresu ząbkowania?
Jak rozpoczyna się ząbkowanie
Ząbkowanie zazwyczaj rozpoczyna się około 7 miesiąca życia dziecka. Czasem niemowlęta zaczynają ząbkować wcześniej lub później o kilka miesięcy, a bardzo rzadko zdarza się, że rodzą się już z wyrośniętymi ząbkami. Do najczęstszych objawów ząbkowania należą ślinienie się, wkładanie rączek (i przedmiotów znajdujących się w rączkach) do buzi, spuchnięte i zaczerwienione dziąsła, gorączka, brak apetytu i niepokój. Jeżeli zauważymy takie objawy u naszego malucha możemy się spodziewać ze już wkrótce zobaczymy w jego buzi pierwszy ząbek. Nie u wszystkich dzieci występuje komplet tych objawów i mogą one różnić się intensywnością. Ząbkowanie jest sprawą indywidualną i absolutnie nie jest wyznacznikiem prawidłowości rozwoju dziecka.
Kto pierwszy?
Kiedy zauważymy objawy ząbkowania bardzo często nie możemy się doczekać pierwszego ząbka. Uśmiech malca wygląda z nim niezwykle uroczo. Bezpośrednio przed pojawieniem się mlecznego zęba na szczycie dziąsła możemy zauważyć białą kreseczkę, jest to rozcięcie, przez które wydostanie się ząbek. Najczęściej jako pierwszy pojawia się jeden z siekaczy przyśrodkowych (inaczej zwanych jedynkami) na dole. Jak już wspomniałam ząbkowanie jest kwestią indywidualną, często zdarza się odstępstwo od tej reguły i jako pierwszy pojawia się górny siekacz. Termin w którym pojawi się pierwszy ząbek jak i następne może się znacznie różnić wśród rówieśników więc nie powinno nas martwić późniejsze lub wcześniejsze pojawianie się poszczególnych ząbków.
Etapy ząbkowania
Zęby mleczne różnią się budową i rozmieszczeniem od zębów stałych. Ich szkliwo jest cieńsze i mają niebieskawo-białą barwę (zęby stałe mają barwę żółtawo-białą), są też mniej odporne niż zęby stałe. Zębów mlecznych jest w sumie 20: 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców (rozmieszczonych równomiernie po 10 w górnej i dolnej szczęce), nie występują natomiast zęby przedtrzonowe. Zasadniczo pierwsze pojawiają się siekacze przyśrodkowe dolne a zaraz po nich górne, dzieje się to zazwyczaj około 7-9 miesiąca życia. Pomiędzy 9 a 13 miesiącem pojawiają się siekacze boczne (zwane dwójkami), tutaj też dolne zwykle wyprzedzają górne. Pomiędzy 12 a 15 miesiącem pojawiają się pierwsze trzonowce mleczne (ząbek numer cztery rosnący za kłem), około 16-18 miesiąca wyrastają kły, a na sam koniec pomiędzy 20 a 30 miesiącem życia drugie trzonowce. Już od pierwszego ząbka należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Próchnica i zbyt wczesna utrata mleczaków może mieć bardzo poważne konsekwencje zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe ustawienie zębów stałych i właściwy rozwój zgryzu dziecka.