Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego
w grupie dzieci 3 letnich „Krasnale”
Przygotowanie i prowadzenie: Jolanta Kowalczyk, Anna Machowiec, Alicja Tasinkiewicz – nauczyciel wychowania muzycznego zaproszony z inicjatywy rodziców.
Data: 24.03.2014
Temat: „Witamy wiosnę”
Cele ogólne:
– rozwijanie umiejętności rozumienia świata roślin,
– pomaganie dzieciom w przygotowaniu się do pisania,
– rozwijanie zainteresowań muzycznych,
– motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkola,
Cele szczegółowe. Dziecko:
– dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną,
– zgodnie bawi się z rówieśnikami,
– chętnie bawi się przy muzyce,
– rozpoznaje i nazywa kolory podstawowe,
– reaguje na sygnały muzyczne,
– liczy w zakresie 4 elementów,
– odwzorowuje na kartce proste znaki ruchowe – linie z góry na dół
Metody pracy: słowna, czynna, percepcyjna
Formy pracy: praca z całą grupą, indywidualna dziecka
Pomoce: wiosenna dekoracja sali, motywy wiosenne wycięte z kolorowego papieru: kwiatki, liście, worki na śmieci, opaski na głowę, kwiaty z papieru w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony, emblematy na szyję: bociany, żaby, pszczoły, motyle, motylki na gumce recepturce do założenia na rękę, arkusze szarego papieru, zielone kredki po dwie dla każdego dziecka, podkład muzyczny, instrumenty perkusyjne.
Przebieg:
- Muzyczne powitanie – piosenka powitalna przy akompaniamencie gitary.
- Powitanie przez nauczycielki wyjaśnienie celu spotkania – powitanie wiosny.
- Przygotowanie „wiosennego stroju” – rodzice wspólnie z dziećmi przygotowują strój z wykorzystaniem przygotowanych materiałów w tle utwór muzyczny zawierający „odgłosy łąki”.
- „Bal u Pani Wiosny” – wysłuchanie piosenki „Witaj wiosenko”: krótka rozmowa o jej treści. Nauka refrenu opartego na słowach „Hej ha, hej ha i Ty i ja”. Wspólna zabawa do piosenki (opanowanie takich elementów jak: taniec w kole, przytupywanie, podskakiwanie).
- Gramy na instrumentach – oswojenie się z instrumentami, zabawa „Kto ma np. bęben teraz na nim gra” (w zależności od tego co zaśpiewa nauczyciel, dziecko gra cicho, głośno, przed sobą, nad głową lub za plecami).
Ostatecznie powtórne wykonanie piosenki z podziałem na dwie grupy, przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.
- Zabawa z chustą animacyjną „Kolorowe kwiatki” ( akompaniament pianina- do melodii „Mam chusteczkę haftowaną”) – utrwalenie rozpoznawania kolorów podstawowych
„Kolorową chustę mamy do zabawy zapraszamy.
Wiosna, wiosna jest tuż, tuż,
czerwony kwiatek na chustę włóż” .
- Zabawa „Znajdź kwiatek” – dzieci motylki biegają po sali w rytm muzyki na przerwę w grze siadają na kwiatkach w ilości odpowiadającej liczbie kropek na kwiatku – zabawę powtarzamy 3 razy.
- „Na wiosennej łące”
a) dzieci próbują naśladować budzące się do życia kwiaty – wsłuchują się w rodzaj dynamiki od piana do forte, powolutku wstając i wyciągając się na paluszkach jak najwyżej potrafią, po czym w odwrotnej dynamice z powrotem zasypiają kucając i zakrywając oczy.
b) dzieci podzielone na trzy grupy: motylki, bociany i żaby. Każda grupa zostaje zapoznana z charakterystycznym dla niej dźwiękiem (motylki- dzwoneczki, bociany drewniane pałeczki, żaby-tarka). Wszystkie dzieci poruszają się po sali maszerując, biegając lub podskakując w zależności od słyszanej muzyki, kiedy zabrzmi cisza, dzieci wsłuchują się w instrument perkusyjny, który „uruchamia” daną grupę zwierzątek. Pozostałe dzieci stoją nieruchomo.
- „Dywan dla Pani Wiosny” – praca plastyczna – dzieci kreślą jednocześnie obiema rękami linie z góry na dół zieloną kredką na arkuszu szarego papieru (trawa) w rytm muzyki. Następnie przyklejają elementy z kolorowego papieru.
- Muzyczne pożegnanie – piosenka z akompaniamentem gitary