Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

witaminiki dla chłopczyka i dziewczynki

KONSPEKT

Temat dnia: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Grupa: 4 – 5 latki

Cele ogólne:

– Nabycie umiejętności przygotowania sałatki owocowej.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

rozpoznaje i nazywa znane owoce,

– rozpoznaje przekrojone owoce i to, co znajduje się w ich wnętrzu,

– odróżnia pestki różnych owoców,

– wie co to jest pestka,

– potrafi pokroić owoce na kawałki,

– potrafi powiedzieć, która pestka jest najmniejsza, a która największa

Środki dydaktyczne: lupa, owoce, pestki owoców, wykałaczki, deski do krojenia, talerzyki, plastikowe noże, łyżeczki, apaszka, fartuszki

Metoda: słowna: rozmowa, objaśnienie, oglądowa, praktycznego działania

Przebieg dnia

I1. „Co jest w środku?” – zabawy badawcze – oglądanie pestek owoców z wykorzystaniem lup. Na stoliku zgromadzone są pestki różnych owoców. Dzieci oglądają je przez szkło powiększające, próbują odgadnąć, z jakiego owocu pochodzą oraz próbują dopasować pestkę do danego owocu.

2. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat pestek: Co to są pestki? Do czego są potrzebne? Która pestka jest największa, a która jest najmniejsza? Czy wszystkie owoce mają pestki?

3. Soki i smaki – rozpoznawanie soku po smaku. Każde dziecko dostaje zestaw małych plastikowych kubeczków z sokami: cytrynowym, truskawkowym, malinowym i jabłkowym. Dzieci degustują soki i próbują odgadnąć, z jakiego owocu jest dany sok.

4. Sałatka owocowa
Nauczyciel przygotowuje obrane owoce (jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie) i podzielone winogrona. Każde dziecko otrzymuje deseczkę oraz plastikowy nóż. Dzieci kroją owoce na niezbyt duże kawałki i wkładają je do głębokich talerzy. Następnie nauczyciel wszystkie pokrojone owoce przekłada do dużej miski i miesza drewniana łyżką. Rozdziela sałatkę na małe talerzyki. Następnie dzieci degustują sałatkę owocową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here