Witaj Wiosno

Witaj Wiosno

Opracowała Anna Moskwiak

nauczyciel MP nr 25 w Siedlcach

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-latków „Muchomorków”

w dn.. 22.03.2012 r.

TEMAT: „WITAJ WIOSNO!”- wykorzystanie różnorodnych form doskonalenia zawodowego w pracy z dziećmi.

CELE:

  • zapoznanie ze zwiastunami wiosny,

  • doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5,

  • utrwalenie kolorów znanych dzieciom,

  • doskonalenie umiejętności segregowania elementów pod względem podanej cechy,

  • zapoznanie z przysłowiem „W marcu jak w garncu” i jego znaczeniem,

  • doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej,

  • doskonalenie umiejętności nazywania uczuć,

  • zapoznanie ze składnikami pogody marcowej,

  • kształtowanie umiejętności przezywania muzyki klaycznej.

METODY: słowne ,czynne, poglądowe

FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa

ŚRODKI: strój wiosny dla nauczyciela, płyty cd z piosenkami wiosennymi i muzyką poważną, sztalugi z ilustracjami marcowej pogody i krajobrazu wiosennego, ilustracje 4 pór roku i obrazki do segregacji, chusta animacyjna, balony, buzie z minami: smutną i wesołą, koszyk ze zwiastunami wiosennymi.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zabawa relaksująca „Dżingis han”– dzieci siedzą w kole na dywanie i bawią się, wyciszając jednocześnie.

  2. Piosenka „Wiosno, wiosenko”– dzieci śpiewają piosenkę podczas której wchodzi nauczycielka przebrana za Panią Wiosnę, wita się z dziećmi, przedstawia się , wyjaśnia dlaczego dzieci ubrane są w zielone ubrania, jaki to ma związek z wiosną.

  3. Kosz pełen darów”– nauczycielka pokazuje co przyniosła dzieciom w koszyku, w jaki sposób krajobraz się zmienił pod jej wpływem. Wyjmuje dary na dywan i pokazuje dzieciom.

  4. Wycieczka z Panią Wiosną”- nauczycielka zabiera dzieci na wycieczkę po sali, w której umieszczone są tablice z ilustracjami przedstawiającymi krajobraz wiosenny, prosi aby dzieci ustawiły się w pociąg i opowiada o ilustracjach. Wyjaśnia jak wiosna zmieniła świat, na jakie kolory go pomalowała.

  5. Siostry wiosny”– nauczycielka z dziećmi dociera do stolików, na których umieszczone są ilustracje 4 pór roku oraz małe obrazki. Każda z pór roku leży na osobnym stoliku, pod nią umieszczonych jest kilkanaście obrazków. Wiosna tłumaczy, że psotny wiatr wpadła do naszej sali i wymieszał obrazki, prosi dzieci aby podczas trwania piosenki „Wiosna w błękitnej sukience” spróbowały odnaleźć 5 obrazków, które pasują do danej pory roku i ułożyły je pod dużą ilustracją. Prosi, aby dzieci sprawdziły czy na pewno jest ich 5.

  6. W marcu jak w garncu”– jednym z miesięcy wiosennych, który rozpoczyna tę porę roku jest marzec, nauczycielka recytuje wiersz:

Marzec ma ogromny garniec.

Miesza w nim przez całe noce,

więc w tym garncu nieustannie,

syczy coś i coś bulgoce.

Powiedz marcu co masz w garncu?

Mam składniki różnorodne:

wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

chmury, słońce, mróz i wodę-

z nich przyrządzam Wam pogodę.

Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje z symbolami pogody, jaka jest w marcu, omawia je z dziećmi, dzieci nazywają jej poszczególne elementy. Pokazuje garnek, do którego wrzuca ilustracje z symbolami pogody, następnie dużą łyżką je miesza, prosząc o pomoc troje dzieci. Następnie kilkoro dzieci wyjmuje składniki marcowej pogody i nazywa je.

7.”Pada deszcz, wieje wiatr”– zabawa ruchowa z pokazywaniem, utrwalenie czynników pogody marcowej.

    1. Chmurka”- zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci- „wiatr” próbują w rytm muzyki klasycznej tak poruszać chustą, aby „chmurka”- balon nie wypadł z niej. Poziom trudności dochodzi do trzech baloników.

    2. Zakończenie- ewaluacja. Nauczycielka z dziećmi podchodzi do tablicy, pod którą leżą rozłożone buzie wesołe i smutne. Pyta czy dzieciom podobały się zajęcia, jeśli tak niech wybiorą buzię uśmiechniętą i umieszczą ją na tablicy, jeśli nie niech wybiorą buzię smutną.

    3. Iskierka- promyk słońca”. Przekazanie w kręgu promyczku słońca.

Promyk słońca puszczam w krąg,

niech wróci on do mych rąk.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here