Wiosna na łące

Wiosna na łące

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

Grupa 5-latków

Temat zajęcia: Wiosna na łące.

Prowadząca: Barbara Łukasińska

Data: 23.04.2010r..

Ilość uczestników:26

Wiek: 5 – latki

Cele główny:

  • bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie,
  • podnoszenie poziomu sprawności manualnej,
  • rozwijanie poczucia rytmu,

Cele operacyjne, dziecko:

  • wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
  • rozwiązuje zagadki,
  • dzieli swoje imię na głoski
  • potrafi zaśpiewać piosenką o wiośnie
  • potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
  • dodaje i odejmuje w zakresie 10,
  • potrafi prawidłowo trzymać nożyczki i nimi wycinać,
  • odtwarza rytmy,
  • potrafi współdziałać w grupie,

Metody pracy:

-słowne

– problemowe

Formy pracy:

– zbiorowa

– indywidualna

– grupowa

Środki dydaktyczne: płyta CD, sylwety motyli, kolorowy papier, klej, liczmany, kartki papieru, kolorowe krążki

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie śpiewem „Zabawmy się Wesoło”

a) Przekazanie sobie „ Iskierki przyjaźni”

b) Przeliczenie dzieci w kole

c) Jaki mamy dzień tygodnia

2. Chętne dzieci przedstawiają się dzieląc swoje imię na głoski .

3. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora ( WIOSNA)

– podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski.

– Kiedy zaczyna się wiosna?

– Po jakiej porze roku przychodzi?

– Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?

– Jaki miesiąc teraz mamy?

a) jakie znacie przysłowie z nazwą obecnego miesiąca ( spróbuj wyklaskać to przysłowie)

4. „ Dokończ zdanie”. Zadaniem dzieci jest dokończenie zdania: „ Wiosnę poznaje po …”

4. Wspólne śpiewanie piosenki „ Maszeruje wiosna”

5. Zagadka o:

Owad ten piękny odwiedza kwiat,

Ma skrzydła tęczowe, niekiedy w kropeczki. (motyle)

6. Działania matematyczne

a) Nad łąką fruwało 5 motyli niebieskich i jeden motyl żółty.

Ile wszystkich motyli fruwało nad łąką?

b) Na łące fruwają 4 motyle czerwone i 3 motyle niebieskie, 2 czerwone motyle i 1 motyl niebieski usiadł na kwiatach.

Ile motylków dalej fruwa na łące?

c) Na polanie rosły 3 żółte żonkile, 2 czerwone tulipany i 1 niebieski krokus?

Ile jest wszystkich kwiatków?

d) Na łące rosło 8 czerwonych kwiatków. Hania zerwała 4 kwiaty dla mamy.

Ile zostało kwiatków na łące?

e) 6 czerwonych biedronek wyszło na spacer, po drodze spotkały 4 żółte biedronki. Razem wróciły do domu. Ile ich razem było?

f) 7 czerwonych biedronek siedzi na trawie, 3 postanowiły polecieć do nieba po kawałek chleba.

Ile biedronek zostało na trawie?

7. Zabawa przy muzyce- „ Motyle”. Dzieci naśladują lot motyla. Przerwa w muzyce – przysiadają na kwiatku, po prawej, lewej stronie, przed, za kwiatkiem.

8. Kalendarz pór roku ( dzieci podzielone na 4 grupy ) odgadują jaka pora roku znajduje się w ich kopertach.

9. Zabawa pór roku – każdy zespół wymyśla zabawę ruchową charakterystyczną dla danej pory roku ( np. pływanie, zrywanie kwiatów, jazda na rowerze) .

10. Zabawa orientacyjna na kartce papieru – „ Fruwający motyl”.

11. Wyklaskiwanie rytmu.

12. „Motyl” – praca plastyczna. Ozdabianie sylwet motyla według własnego pomysłu. Umieszczenie prac w galerii.

13. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę „ Wiosenny rock”.

14. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here