Wiem, skąd się bierze mleko, ser, jajka, wełna

Wiem, skąd się bierze mleko, ser, jajka, wełna

Scenariusz zajęć dla dzieci 5- letnich

TEMAT KOMPLEKSOWY: Nowinki z wiejskiego podwórka

TEMAT DNIA: Wiem, skąd się bierze mleko, ser, jajka, wełna

Cele ogólne:

  • Uważne słuchanie i rozumienie słownych poleceń nauczycielki, kierowanych do całej grupy.

  • Słuchanie wiersza pt. „W gospodarstwie”.

  • Rozpoznawanie odgłosów wiejskich zwierząt z nagrania CD.

  • Globalne czytanie wyrazów: JAJA, SER, MLEKO.

  • Dopasowywanie ilustracji zwierząt do produktów otrzymywanych dzięki ich hodowli.

  • Rozwijanie aparatu artykulacyjnego – naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Cele operacyjne:

  • Koncentruje uwagę na słowach wiersza.

  • Słucha poleceń nauczycielki.

  • Rozpoznaje odgłosy wiejskich zwierząt z nagrania CD.

  • Czyta globalnie wyrazy: JAJA, SER, MLEKO.

  • Łączy w pary ilustracje zwierząt z produktami otrzymywanymi dzięki ich hodowli.

  • Naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia

Forma: zbiorowa, indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

1. Słuchanie wiersza pt. „W gospodarstwie”:

Pieje kogut już od świtu: „Kukuryku! Kukuryku!”

Kura do kurczaczków żwawo

gdacze: „W lewo!”,

gdacze: „W prawo!”

Kaczka kwacze: „Kwa, kwa, kwa!”,

trzy kaczątka dziobem pcha.

Krowa muczy: „Mu, mu, mu”,

aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much

i rży głośno: „Jestem zuch!”

Świnia chrumka: „Chrum, chrum, chrum!”

„Co za hałas, co za szum!”

Kot cichutko miauczy: „Miau!”,

a pies szczeka: „Hau, hau, hau!

2. Rozmowa na temat wiersza:

-Jakie zwierzątka spotkaliśmy w gospodarstwie?

-Ile kaczątek pchała dziobem kaczka?

-Kto opędzał się od much?

-Jakie zwierzątko pieje?

-Jakie zwierzątko gdacze?

-Jakie zwierzątko kwacze?

-Jakie zwierzątko rży?

-Jakie zwierzątko chrumka?

-Jakie zwierzątko muczy?

3. Zabawa dydaktyczna „Skąd się bierze mleko, ser, jajka, wełna?”

Dopasowywanie ilustracji zwierząt do produktów otrzymywanych dzięki ich hodowli np. KURA – JAJKA, KROWA – MLEKO, SER, itp. Globalne czytanie wyrazów: JAJKO, SER, MLEKO.

4. Ćwiczenia słuchowe – rozpoznawanie odgłosów wiejskich zwierząt z nagrania CD.

5. Zabawa ruchowa z elementami czworakowania „Na pastwisku”.

6. Ćwiczenia artykulacyjne pod hasłem „Na wiejskim podwórku” – naśladowanie odgłosów wiejskich zwierząt.

8. Praca plastyczna – „Gospodarstwo wiejskie” – wycinanie, wyklejanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here