Scenariusz warsztatów plastycznych „Kolorowe pisanki”
Cele:
– rozwijanie więzi pomiędzy dziećmi a rodzicami,
– doskonalenie umiejętności pracy w parach oraz grupach,
– rozwijanie wyobraźni i kreatywności,
– poznawanie różnorodnych technik plastycznych,
– doskonalenie umiejętności manualnych,
– odczuwanie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania,
– kształtowanie empatii dzieci – oddanie wyrobów artystycznych na cele charytatywne.
Przebieg warsztatów.
- Przywitanie wszystkich zebranych rodzin. Zabawa w kole „Iskierka”.
- Zapoznanie rodzin z tematem warsztatów.
– zaprezentowanie zdjęć przykładowych pisanek,
– zaprezentowanie samodzielnie wykonanych pisanek w celu zainspirowania rodziców i dzieci,
– poinformowanie rodzin o charytatywnym charakterze warsztatów – wszystkie wyroby dzieci i rodziców zostaną najpierw uwiecznione na wystawie, a następnie przekazane do sprzedaży na „Kiermaszu Wielkanocnym”, z którego dochody zostaną przeznaczone na pomoc chorym dzieciom.
- Rodziny siadają przy wybranych przez siebie stolikach i przystępują do pracy. Mogą korzystać z materiałów zgromadzonych przez nauczycielki lub z własnych materiałów przyniesionych z domu. W przypadku, gdy któraś rodzina korzysta z nieznanej nikomu innemu metody, jest proszona o zaprezentowanie danej metody innym rodzinom. Nauczycielki również przystępują do pracy, tworząc samodzielnie pisanki.
- Po zakończeniu wszystkich prac całe rodziny przystępują do porządkowania Sali i stolików.
- Wszystkie wytworzone przez rodziny pisanki zostają zebrane i umieszczone na wystawie przed salą „Króliczków”. Nauczycielki opatrują je informacjami o twórcach.
- Każda rodzina w ramach podziękowania za udział w warsztatach dostaje dyplom i pamiątkowe zdjęcie ze swoimi pisankami.