SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4-LATKÓW
Temat zajęć: Walentynki
Cel główny: kultywowanie tradycji walentynkowej
Cele szczegółowe:
zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom
rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej
kształtowanie umiejętności społecznych dzieci
poznanie tradycji obchodzenia Dnia Świętego Walentego
wzmacnianie integracji dzieci podczas wspólnych zabaw
doskonalenie sprawności manualnej
Środki dydaktyczne: wiersz „Walentynki”, połówki czerwonych serc rozcięte w różny sposób, dowolna piosenka dla dzieci, brystol, zamykane czerwone serca z papieru podpisane imionami dzieci, białe kartki z narysowanym sercem, czerwona bibuła, czerwone serca, kredki.
Metody pracy: czynna – zadań stawianych do wykonania, słowna – rozmowa, mówienie wiersza.
Formy pracy: działalność zbiorowa, działalność grupowa jednolita.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z dziećmi na temat zwyczaju obchodzenia Walentynek.
Co to są Walentynki?
Czym jest Walentynka?
Kogo kochamy?
Jak okazujemy miłość?
2. Wysłuchanie wiersza „Walentynki”.
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego.
Nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości…
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki.
Takich co to się kochają
no i sobie też ufają.
Nawet słoniki porcelanowe,
kotki, żyrafy całe pluszowe
dziś wysyłają swe Walentynki…
Ja wrzucam moją do Twojej skrzynki
śląc w niej całusy takie gorące,
jakby wyssało je całe słońce!
Złap je i spróbuj domyślić się,
kto tak szalenie pokochał Cię.
3. Zabawa „Odszukaj drugą połówkę”.
Na dywanie Nauczycielka rozkłada połówki serc różnej wielkości i poprzecinane w różny sposób. Dzieci mają za zadanie dopasować serca tak, żeby do siebie pasowały.
Następnie każde dziecko z zamkniętymi oczami wybiera jedną połówkę serca. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci chodzą po dywanie lub tańczą. Kiedy nauczycielka zatrzyma piosenkę, dzieci muszą odnaleźć drugie połówki serc.
4. Zabawa „Iskierka przyjaźni”.
Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka rozpoczyna zabawę słowami: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna wróci do mych rąk”. Następnie lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka, a ono przekazuje iskierkę dalej. Na sygnał „Stop” dziecko, które w tym momencie otrzymało „iskierkę” pokazuje dowolny ruch, a pozostali go powtarzają. Zabawa rozpoczyna się od nowa.
5. Zabawa „Tablica przyjaźni”.
Na przygotowanym przez nauczycielkę brystolu zostały przyklejone zamykane czerwone serca, a w nich zapisano imiona wszystkich osób z grupy. Każde dziecko po kolei losuje z zamkniętymi oczami jedno serce. Po wylosowaniu imienia danej osoby, musi powiedzieć jej coś miłego lub wykonać jakiś miły gest, np. przytulić ją.
6. Praca plastyczna – wyklejanie serc kuleczkami czerwonej bibuły.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci tańczą przy muzyce. W chwili, gdy muzyka milknie, nauczycielka wydaje polecenia, jakie mają wykonać dzieci, np.
uściśnijcie jak najwięcej dłoni
dotknijcie jak najwięcej kostek u nóg
spójrzcie w oczy jak największej liczbie osób
pogłaszcze jak najwięcej osób po plecach
uśmiechnijcie się do jak największej liczby osób
„wyślijcie” dłonią jak najwięcej całusów
przybijcie „piątkę” jak największej liczbie osób
8. Rysowanie na kartce w kształcie serca prezentu dla ukochanej/lubianej osoby, np. mamy, babci, brata, koleżanki itp.