W krainie baśni i bajek

W krainie baśni i bajek

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4,5 i 6-letnich (grupa mieszana)

Temat: „W krainie baśni i bajeczek”.

Cele ogólne:

Ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju dziedzinach edukacyjnych

Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej

Rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami

Cele operacyjne:

Dziecko:

Potrafi uważnie wysłuchać opowieści Czerwonego Kapturka.

Wymienia bohaterów znanych bajek.

Rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i przyporządkowuje im bohaterów.

Poprawnie rozwiązuje zagadki dotyczące bohaterów bajek.

Zgodnie współdziała w grupie.

Stosuje zwroty grzecznościowe wobec kolegów i koleżanek, oraz wobec gości odwiedzających przedszkole.

Metody pracy:

słowna – opowiadanie, zagadki, list, wypowiedzi dzieci, rozmowa z postacią bajkową

oglądowa – pokaz obrazków;

czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce.

Formy pracy:

z całą grupą,

indywidualnie

Środki dydaktyczne:

Obrazki do bajek, kuferek, nagrania na płycie CD piosenek „Witajcie w naszej bajce”, „Krasnoludki”, bajkowy strój dla nauczyciela, list od wróżki, pocięte ilustracje przedstawiające bohaterów bajek, czarodziejskie pudełko z zagadkami, kasztany i groch, pierniki.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do zajęć: wysłuchanie piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

  2. Przywitanie:

Dziś na moje zawołanie

Niech się miły nastrój stanie

Niech w zabawach znajdzie się rozpoznawanie

Bajek, baśni, które znamy”

  1. N. przebrana za postać bajkową pyta dzieci jak myślą, o czym będą zajęcia?

Nagle udaje, że słyszy jakieś szmery za drzwiami i prosi wybrane dzieci, aby sprawdziły co to. Dzieci przynoszą kuferek i list. N. odczytuje list.

Kochane przedszkolaki, witam was serdecznie.

Jestem bajkową wróżką i przybywam do wasz „Krainy Bajek”. Na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia. Bajkowa Wróżka

  1. I zadanie

Zagadki obrazkowe

Na dywanie rozłożone są ilustracje do znanych dzieciom bajek. Każda z ilustracji przykryta jest kartonem w którym zostały wycięte okienka odsłaniające wybrany fragment obrazka. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie tytułu bajek na podstawie rozpoznanego fragmentu. Dziecko uzasadnia swoją wypowiedź.

  1. II zadanie „Bajkowe puzzle”

Układanie puzzli z ilustracjami bajek, podanie tytułu bajki (starszaki).

Uczestnicy tej konkurencji starają się jak najszybciej oddzielić groch od kasztanów (maluchy i średniaki). Potem starają się odpowiedzieć na pytanie: w postać z jakiej bajki się wcielili? (pomogą im w tym obrazki postaci bajkowych)

  1. III zadanie

Ćwiczenia w czytaniu pod hasłem „Kłopoty z baśniami”. Zły czarnoksiężnik pozamieniał tytuły bajek. Przeczytaj zamienione tytuły i podaj ich poprawne nazwy

Cudowny Kapturek”

Janek i Gosia:

Gapciusek”

Kot w bucie”

O rybaku i rudej rybce”

(Starszaki)

  1. Opowieść ruchowa (dzieci i rodzice)

Dzieci przedstawiają za pomocą ruchu opowieść nauczycielki:

– Czerwony Kapturek idzie przez las do babci, zrywa kwiaty, goni motylki,

podskakuje,

– Jaś i Małgosia błądzą po lesie, aż w końcu zasypiają pod drzewem ,

– marsz krasnoludków do domu po ciężkiej pracy a tam Śnieżka sprząta domek

krasnoludków: zamiata, zmywa naczynia…

  1. IV zadanie

Małe koperty – zabawa w „skojarzenia”, czyli odgadywanie tytułów bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu.

Uczestnik losuje 1 kopertę.

Nauczycielka czyta wyrazy:

      Zestaw I : młynarczyk, zwierzę, ogon, wąsy, buty, spryt

Kot w butach”

   Zestaw II : siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki

Jaś i Małgosia”

Zestaw III : macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek

Kopciuszek”

   Zestaw IV : miód, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy, Kangurek

Kubuś Puchatek”

  1. V zadanie

Słuchanie fragmentów bajek czytanych przez nauczycielkę. Zadaniem dzieci jest odgadniecie tytułu oraz wskazanie, co nie zgadza się w treści baśni

Kopciuszek”

Książę staną przed gankiem domu wdowca, macoch wybiegła mu na naprzeciw, zapraszając uprzejmie. Trzy córki, strojąc skromne minki, usiadły na krzesłach i wyciągnęły przed siebie nogi. Książę zaczął mierzyć pantofelek, który, o dziwo, pasował na stopy wszystkich sióstr. – Ooo..- zawołał książę.

Czerwony Kapturek”

Chrr…, chrrr.. – słychać było głośne chrapanie wilka. Do chatki weszła mała dziewczynka w czerwonej czapeczce. Zbliżyła się do łóżka. Otworzyła usta i z wielkim apetytem połknęła smacznie śpiącego wilka.

Kot w butach”

Był sobie pewien młynarz, który zostawił swemu kotu w spadku młyn i osła.

– To ci dopiero majątek! – westchnął kot. Natychmiast więc wybrał się na zakupy do miasta i kupił sobie buty. Kocur tak wystrojony z lubością podkręcał wąsa, a sąsiedzi z podziwem mówili: No, no! To ci kocur!

Brzydkie Kaczątko”

Nad jeziorem w swym gnieździe siedział kaczka, wysiadywała pisklęta. Nudziła się ogromnie. Aż w końcu jedno po drugim zaczęły pękać jaja i wychodzić z nich piękne kaczuszki. Pozostało tylko jedno jajo, a z niego wyskoczył piękny, młody królewicz.

10. Zabawa przy piosence „My jesteśmy krasnoludki” (dzieci i rodzice).

  1. VI zadanie

Rekwizyty – na podstawie wylosowanego z worka przedmiotów dzieci odgadują tytuł baśni (losują maluchy)

Łupinka orzecha – Calineczka

Zapałki – Dziewczynka z zapałkami

Rybka – O rybaku i złotej rybce

Osiołek – Kubuś Puchatek

Pantofelek – Kopciuszek

Lusterko – Królewna Śnieżka

  1. Rozwiązywanie zagadek i wskazywanie ich rozwiązań na obrazkach (maluchy i średniaki).

Kto za siedmioma górami W baśniach robi wiele złego

I za siedmioma lasami, lubi ogniem ziać

Mieszkał w chatynce maleńkiej bo on głownie jest od tego

Z siedmioma krasnoludkami? Żeby się go bać.

Mała jak paluszek Oni, gdy zbłądzili w lesie,

W płatkach róży spała. W Baba-Jagi wpadli szpony

Aż dnia pewnego, żaba ją porwała. Przez to, że nadgryźli domek,

Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? co z piernika był zrobiony.

Łatwo mnie poznacie, Gdy się urodziło,

gdy baśń wspominacie szare, brzydkie było.

Chodziłem tam w butach W pięknego łabędzia

miałem, lżejsze życie. Później się zmieniło.

Ona w baśniach dziwne strawy Kto na tańce w pałacu

Gotuje w swym kotle, czasu miał niewiele?

Czasem kogoś w coś przemienia kto, wybiegając z balu,

I lata na miotle. Zgubił pantofelek?

Każda królewna Był drewnianym pajacykiem

A tym bardziej ona, co miał ludzki głos,

Uważać powinna na wrzeciona. Lecz gdy głosem tym nakłamał

To rósł mu nos.

  1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Czerwony Kapturek i wilk”

Nauczyciel wybiera spośród dzieci wilka, który odchodzi na bok. Dzieci – czerwone kapturki poruszają się swobodnie po sali, co pewien czas schylając się i naśladując zbieranie kwiatków. Na dźwięk bębenka wybiega wilk, a kapturki zastygają w bez ruchu. Który z nich się pierwszy poruszy, zostaje zamieniony w wilka. Podczas powtórzenia zabawy wilki szukającą kapturków, które się ruszają. Zwycięża to dziecko, które najdłużej się nie poruszy.

  1. Zakończenie zajęć

Myślę, że znakomicie się spisaliście i Czarodziej Kadabra pozwolił już wszystkim bohaterom powrócić do swoich bajek. W krainie bajek zapanował ład i porządek. Chciałabym jednak upewnić się, czy na pewno jesteście takimi ekspertami od bajek i baśni. A czy wiecie, z jakiej bajki ja pochodzę?

O jest tu jeszcze coś (N. wskazuje na kuferek). Co to może być i z jakiej bajki pochodzi? (pierniki – Jaś i Małgosia)

  1. Ewaluacja zajęć.

Proszę aby dzieci którym podobały się dzisiejsze zajęcia pomachały do mnie.

Za wspaniałą pracę na zajęciach dzieci otrzymują pierniki.

  1. Pożegnanie z rodzicami zabawą integracyjną.

Kochane przedszkolaki!

Witam was serdecznie. Jestem bajkową wróżką i przybywam do was z „Krainy Bajek”. Na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia.

Bajkowa Wróżka

      Zestaw I :

młynarczyk, zwierzę, ogon, wąsy, buty, spryt

Kot w butach”

   Zestaw II :

siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki

Jaś i Małgosia”

Zestaw III :

macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek

Kopciuszek”

   Zestaw IV :

miód, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy, Kangurek

Kubuś Puchatek”

Cudowny Kapturek”

Janek i Gosia”

Gapciusek”

Kot w bucie”

O rybaku i rudej rybce”

Baba-Jaga

Smok

Kopciuszek

Kot w butach

Królewna Śnieżka

Jaś i Małgosia

Brzydkie Kaczątko

Kopciuszek”

Książę staną przed gankiem domu wdowca, macoch wybiegła mu na naprzeciw, zapraszając uprzejmie. Trzy córki, strojąc skromne minki, usiadły na krzesłach i wyciągnęły przed siebie nogi. Książę zaczął mierzyć pantofelek, który, o dziwo, pasował na stopy wszystkich sióstr. – Ooo..- zawołał książę.

Czerwony Kapturek”

Chrr…, chrrr.. – słychać było głośne chrapanie wilka. Do chatki weszła mała dziewczynka w czerwonej czapeczce. Zbliżyła się do łóżka. Otworzyła usta i z wielkim apetytem połknęła smacznie śpiącego wilka.

Kot w butach”

Był sobie pewien młynarz, który zostawił swemu kotu w spadku młyn i osła.

– To ci dopiero majątek! – westchnął kot. Natychmiast więc wybrał się na zakupy do miasta i kupił sobie buty. Kocur tak wystrojony z lubością podkręcał wąsa, a sąsiedzi z podziwem mówili: No, no! To ci kocur!

Brzydkie Kaczątko”

Nad jeziorem w swym gnieździe siedział kaczka, wysiadywała pisklęta. Nudziła się ogromnie. Aż w końcu jedno po drugim zaczęły pękać jaja i wychodzić z nich piękne kaczuszki. Pozostało tylko jedno jajo, a z niego wyskoczył piękny, młody królewicz.

Kto za siedmioma górami W baśniach robi wiele złego

I za siedmioma lasami, lubi ogniem ziać

Mieszkał w chatynce maleńkiej bo on głownie jest od tego

Z siedmioma krasnoludkami? Żeby się go bać.

Mała jak paluszek Oni, gdy zbłądzili w lesie,

W płatkach róży spała. W Baba-Jagi wpadli szpony

Aż dnia pewnego, żaba ją porwała. Przez to, że nadgryźli domek,

Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? co z piernika był zrobiony.

Łatwo mnie poznacie, Gdy się urodziło,

gdy baśń wspominacie szare, brzydkie było.

Chodziłem tam w butach W pięknego łabędzia

miałem, lżejsze życie. Później się zmieniło.

Ona w baśniach dziwne strawy Kto na tańce w pałacu

Gotuje w swym kotle, czasu miał niewiele?

Czasem kogoś w coś przemienia kto, wybiegając z balu,

I lata na miotle. Zgubił pantofelek?

Każda królewna Był drewnianym pajacykiem

A tym bardziej ona, co miał ludzki głos,

Uważać powinna na wrzeciona. Lecz gdy głosem tym nakłamał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here