Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka
Grupa: „Zerówka”, grupa 5cio latków
Prowadzący grupę: Marta Durajczyk
Data : 21.01.2015r.
Cele:
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną dziecka- dziadkami
- wspólne uczestniczenie w obchodach świąt o charakterze rodzinnym
- okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi
- wręczanie upominków przygotowanych przez dzieci
Przebieg uroczystości:
- Przywitanie zaproszonych gości przez nauczyciela:
Witam wszystkich gości ciepło i serdecznie Babcie i Dziadków z okazji Waszego dzisiejszego święta. Dziękuję za tak liczne przybycie.
Oddaję teraz głos waszym najukochańszym wnukom.
To one pragną umilić Wasze dzisiejsze święto i pobyt w naszym przedszkolu.
A poprzez wiersze, piosenki, tańce wyrazić jak najwięcej dziecięcej miłości.
- Powitanie gości przez dzieci. Nauczyciel z dziećmi stoją w rządku twarzami do dziadków. Dzieci śpiewają tekst na melodię piosenki Panie Janie:
Dzieci:
Witaj babciu, kłaniają się babci,
witaj dziadku. kłaniają się dziadkowi,
Jak się masz? zwracają się do babci,
Jak się masz? zwracają się do dziadka,
Wszyscy Was witamy, kłaniają się gościom,
Wszyscy Was kochamy kładą lewą dłoń na sercu, a na niej- prawą dłoń,
Bądź wśród nas zwracają się do babci,
Bądź wśród nas. Zwracają się do dziadka.
Dzieci mówiąwiersze:
Cóż to za radość dla nas wszystkich,
że dziś widzimy gości tak miłych.
Co swego trudu nie szczędzili
i do przedszkola chętnie przybyli.
Więc wszystkich gości serdecznie witam
I całym sercem NIECH ŻYJĄ wołam.
Drugie dziecko:
Ty jesteś babciu jak wróżka z bajek
Tobie się Babciu wszystko udaje.
Ty wszystko umiesz
ty wszystko możesz,
w smutku pocieszysz w pracy pomożesz.
Trzecie dziecko:
Babciu miła, Dziadku drogi
przychodzimy w wasze progi
i z okazji tego święta
mamy buzie uśmiechnięte.
Czwarte dziecko:
Więc uśmiechy dziś dajemy
Babcię, Dziadka całujemy.
I wy – przy tak wielkim święcie
bądźcie także uśmiechnięci.
Piąte dziecko:
Dziś dla babci słońce mamy
I całuski dla dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia.
Szóste dziecko:
Jeden dzień w roku to zbyt mało.
By okazać wam miłość, wdzięczność
i życzliwość.
Tak wiele by Wam się powiedzieć chciało
lecz słów nie znajdujemy.
Niech te płonące serca najlepiej wyrażą
co czujemy. Babciu, dziadku za wszystko
Wam dziękujemy.
- Dzieci zabierają poukładane za sobą wyrazy i serduszka, podnoszą je nad swoimi głowami i wykrzykują hasło:
„Babcia z dziadkiem sami wiecie najwspanialsi są na świecie!”
- Dzieci śpiewają piosenkę pt. „Babcia była mała”. Ilustrują ją ruchem i obrazkami narysowanymi na tekturowym papierze:
Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała.
Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
Ref. I co, i co, że babcia nam urosła, że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.
I co, i co, to ważne że mam babcię, że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
A gdy dziadek był malutki, to nie nosił adidasów tylko butki.
Nie miał wąsów ani brody, no i nie chciał jeść marchewki tylko lody!
Ref. I co, i co, że dziadek urósł trochę, że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem.
I co, i co, to ważne że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto!
Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę.
Dziś na spacer idą sobie , a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię.
Ref. I co, i co, że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami , że ważni z nich dorośli.
I co, i co, to ważne że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze lubią nas.
- Inscenizacja z wykorzystaniem rekwizytów wg utworu D. Gellner Prezenty dla Dziadków:
NARRATOR: Co to za hałas? Skąd tyle krzyku?
Każdy coś niesie w swoim koszyku.
Każdy jest taki strasznie przejęty…
DZIECI RAZEM: Bo my dla babci i dziadka mamy prezenty!
PARA DZIECI: Ta złota rybka (wyjmuje z koszyka złotą rybkę)
Choć jeszcze mała, będzie życzenia babci spełniała.
Niech pływa rybka w przejrzystej wodzie
i trzy życzenia niech spełnia co dzień.
PARA DZIECI: A ja przynoszę buty bajkowe (wyjmuje z koszyka buty)
Lekkie, wygodne – siedmiomilowe.
Takie akurat na dziadka nogę, żeby do sklepu skracały drogę!
PARA DZIECI: A ja stoliczek bajkowy mam, (pokazuje stolik)
Który się zawsze nakrywa sam!
Na tym stoliczku – na zawołanie
Zjawia się obiad albo śniadanie.
PARA DZIECI: A tu jest, babciu, dziadziusiu książka z bajkami…
(wyjmuje z koszyka książkę)
DZIECI RAZEM: Możecie ją wnukom czytać czasami!
- Nauczyciel zaprasza dziadków do wysłuchania dwóch kolęd, których uczyły się dzieci przez cały bożonardzeniowy okres w przedszkolu: angielskiej- „I want a hippopotamus for Christmas”, polskiej– „Dzisiaj w Betlejem”, „I`m the little snowman”, „Snowflake”.
- Zaproszenie rodziców do wykonania wspólnych prac plastycznych. Dwie grupy- dwa stoliki, ewentualna zmiana miejsc.
- „Mała sowa”- 1szy stolik- dziadkowie otrzymują kolorowe szablony, klej, nożyczki- zadaniem dzieci i dziadków, jest stworzenie poniższej pracy:
- „Reniferowa torba”- drugi stolik- dziadkowie otrzymują papierowe torby, szablony na kolorowym papierze, klej, nożyczki:
- Zaproszenie dzieci do wręczenia wykonanych prezentów. Dzieci po przedstawieniu, kłaniają się, podchodzą do nauczyciela, zabierają prezenty i wręczają je dziadkom (papierowe kwiaty na długich patyczkach- jeden dla babci, drugi dla dziadka).
- Wspólny poczęstunek ciasteczkami z herbatą.
- Pożegnanie.
