Trzydniówka u niemowląt i dzieci

Trzydniówka u niemowląt i dzieci

Trzydniówka to inaczej gorączka trzydniowa i rumień nagły. Jest to choroba niemowlęca, która jak nazwa wskazuje trwa jedynie trzy dni, nie należy jej jednak lekceważyć.

Skąd bierze się ta choroba?

Na początek troszkę historii. W literaturze medycznej wzmianki i gorączce trzydniowej pojawiają się już w 1910 roku, wówczas nie znano przyczyn choroby. Dopiero w 1988 odkryto, że powodują ją wirusy human herpesvirus 6 (HHV-6) (występują w odmianie A oraz B), a także wirusy HHV-7. Choroba najczęściej występuje pomiędzy 6 a 36 miesiącem życia. Zwykle trwa trzy do pięciu dni, jednakże były też przypadki gorączki utrzymującej się przez aż piętnaście dni. Najczęstszym przejawem trzydniówki jest gorączka, która może być związana też z innymi chorobami względnie fizjologicznymi procesami w ciele dziecka tj. z ząbkowaniem, zapaleniem dróg moczowych, infekcjami i chorobami dróg oddechowych. W każdym przypadku wystąpienia gorączki u niemowlęcia, należy się niezwłocznie udać do lekarza! Dzieci najczęściej zarażają się od zarażonych dorosłych lub rówieśników np. w żłobku.

Objawy trzydniówki

Standardowym najczęściej występującym objawem gorączki trzydniowej jest nagle pojawiająca się wysoka gorączka, między 39 a 40 stopni. Dziecko może dzień wcześniej nie mieć absolutnie żadnych niepokojących objawów. Innymi symptomami, które mogą wystąpić ale nie muszą są: wystąpienie niewielkiego kataru, powiększenie węzłów chłonnych i ucha środkowego, zmniejszenie apetytu, pojawienie się rumieniowatej plamistej wysypki na twarzy, brzuszku i udach dziecka (po ustąpieniu gorączki), biegunka i drgawki. Najczęściej choroba ma przebieg dosyć łagodny, dzieci czują się dosyć dobrze. Samopoczucie zależy głównie od wysokości gorączki.

Skuteczne sposoby na obniżenie gorączki

Największym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą trzydniówka jest wysoka gorączka. Jak wiadomo dopiero temperatura powyżej 42 stopni zagraża życiu, jednakże niższa gorączka może być nieprzyjemna. Skutecznym sposobem na obniżenie temperatury jest podanie paracetamolu (15 mg/kg masy ciała) doustnie lub doodbytniczo (20 mg/kg masy ciała) albo ibuprofenu (7mg/kg masy ciała). Pomocniczo należy robić zimne okłady na czoło i kark oraz podawać dużo płynów. Skuteczną metodą jest też wykąpanie dziecka w temperaturze o dwa stopnie niższej niż temperatura jego ciała.

Leczenie gorączki trzydniowej

Kiedy u dziecka pojawia się rumień jest to znak, że może ono zarażać więc w tym okresie nie powinno mieć kontaktu z innymi dziećmi. Nie ma leku, który oddziaływałby bezpośrednio na wirusa powodującego chorobę. Przeważnie leczenie ogranicza się do uśmierzania objawów. W tym celu podaje się głównie paracetamol i ibuprofen. Najważniejszym krokiem przy wystąpieniu objawów trzydniówki jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia innych poważniejszych chorób, które mogą mieć podobne symptomy.

1 KOMENTARZ

  1. Ostatnio walczyliśmy z trzydniówką, gorączka powyżej 39 st, dziecko było bardzo słabe, podawałam na przemian ibuprofen w postaci milifenu oraz paracetamol. Robiłam chłodne okłady, dziecko było lekko ubrane, przykryte tylko prześcieradłem, podawałam duże ilości płynów o jedzeniu nie mogło być mowy. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i nie wylądowaliśmy w szpitalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here