Trzeci tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży, to czas zapłodnienia komórki jajowej. Ciąża staje się faktem. Od tego czasu zaczyna się podział zapłodnionej komórki jajowej i jej wędrówka do macicy, gdzie będzie dojrzewać nowy organizm.

W chwili zapłodnienia zarodek jest tylko zbitką komórek, ale już wtedy w jego DNA zapisane są wszystkie informacje. Już wtedy ustalone jest jaka będzie jego płeć, kolor oczu, dziedziczna podatność na niektóre choroby, a nawet niektóre cechy charakteru!

Jeszcze przez jakiś czas kobieta nie będzie świadoma tego, co dzieję się w jej organizmie, nawet jeśli ciąża będzie planowana. Domowe testy ciążowe nie są w tym okresie wiarygodne, ponieważ wskazują jedynie obecność hormonu hCG. Jest on wytwarzany przez łożysko, zatem dopóki zapłodniona komórka nie zagnieździ się w macicy i nie zacznie się tworzyć łożysko, hormonu tego nie da się wykryć domowym testem. Test ciążowy najlepiej wykonywać w pierwszy dzień następnego cyklu miesiączkowego, kiedy powinno się pojawić krwawienie.

Na tym etapie kobieta nie odczuwa jeszcze żadnych objawów związanych z ciążą. Zdarza się, że wypije pewne ilości alkoholu lub skorzysta z solarium. Niewielkie ilości alkoholu w tym czasie nie są szkodliwe dla rozwijającego się zarodka, ale najlepiej jest zrezygnować z używek i solarium, kiedy tylko kobieta zacznie podejrzewać możliwość zajścia w ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here