Trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc kończy pierwszy trymestr ciąży. Po trzynastym tygodniu dziecko ma już ukształtowane główne narządy, a mama odzyskuje dobre samopoczucie. Brzuszek powoli rośnie.

Będzie lepiej?

Jeszcze ciąża na dobre się nie zaczęła, a wiele kobiet ma już jej dość. Pocieszenie nastaje w około trzecim miesiącu, gdy znikają nudności i wymioty. Jeżeli do tej pory miewałaś bóle podbrzusza, które prawdopodobnie spowodowane był rozciąganiem się macicy lub plamienia, powinny one ustąpić. Wizyty u lekarza stają się coraz bardziej rutynowe, ale nie zapominaj mówić mu o ważnych zmianach. W tym okresie zaczyna on nasłuchiwać tętna dziecka, które ma już w pełni sprawne serce. Daje to wiele radości przyszłym mamą, gdyż czują one w końcu fizycznie obecność małego lokatora.

Miało być lepiej…

Gdy znikają jedna dolegliwości mogą pojawić się inne. Bardzo popularne u kobiet w ciąży kurcze łydek, to dolegliwość której możemy pozbyć się uzupełniając odpowiednie dawki magnezu i potasu. Najlepiej podczas wizyty kontrolnej poprosić lekarza o jakiś preparat multiwitaminowy dla kobiet w ci

ąży. Nogi bardzo dotkliwie odczuwają ciąże, dlatego staraj się nie trwać w jednej pozycji długo, często odpoczywaj z uniesionymi stopami. Warto stosować delikatne masaże i krótkie ćwiczenia rozluźniające.

Innym problemem mogą być zaparcia, są one powodowane przez zmiany hormonalne w twoim organizmie, które spowalniają perystaltykę jelit. W tym wypadku zalecana jest dieta bogata w błonnik, unikaj czekolady, ryżu i gotowanej marchewki. W tego typu dolegliwościach pomocne będą również suszone owoce, jogurty, które wzbogacają florę bakteryjną jelit i przede wszystkim – pij dużo płynów.

Badania

Trzeci miesiąc to czas na dodatkowe badania, jeżeli czujesz taką potrzebę lub gdy zaleci ci je lekarz należy wykonać badania prenatalne. Pozwolą one wykryć choroby genetyczne i w razie ich pojawienie się rozpocząć przygotowywanie się do ich skutków lub ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rozwój płodu

Na początku trzeciego miesiąca kształtuje się twarz dziecka, kończy rosną coraz szybciej, twardnieje układ kostny. Powstał już także układ pokarmowy i duże naczynia krwionośne. Głowa dziecka jest jeszcze dużo większa od reszty ciała, ale może on już wykonywać nią ruchy. Zanika błona miedzy palcami i zaczynają rosnąc paznokcie. Sylwetka naszego maleństwa staje się coraz bardziej wyprostowana. Pod koniec trzeciego miesiąca płód waży około 30g i ma 7,5 cm długości.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here