Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat tygodnia: Wkrótce święta

Temat zajęć: Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Cele ogólne:

  • utrwalenie wiadomości na temat zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

  • kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych

  • wdrażanie do uważnego słuchania

  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

  • kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju rodzinnego

  • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, integracja grupy

  • kształtowanie ekspresji twórczej

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • zna i potrafi wymienić zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia,

  • współpracuje i integruje się z grupą,

  • uważnie słucha legendy o choince,

  • wskazuje potrawy wigilijne,

  • wypowiada się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych,

  • wykonuje układ ruchowy do piosenki,

  • estetycznie wykonuje pracę,

  • doskonali sprawności manualne.

Metody :

  • słowna

  • metoda ćwiczeń praktycznych

  • oglądowa

Formy :

  • indywidualna

  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

tekst utworu J. Dymkowskiej „Legenda o choince”, wykonana z papieru choinka, palma, drzewko oliwne, szopka i aniołek, quiz w formie prezentacji multimedialnej „Zwyczaje bożonarodzeniowe”, obrus, świeca, stroik, sianko, Pismo Święte, opłatek, kartki z obrazkami potraw wigilijnych i innych oraz podpisy pod obrazki, płyta z kolędami, nagranie piosenki „Mikołaj jedzie samochodem”, magnetofon, blok techniczny, zszywacz, waciki kosmetyczne, klej, koraliki, cekiny, kolorowe drobne ozdoby (aniołki, dzwonki itp.), żółta kartka z bloku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wprowadzenie

1. Powitanie uczestników zajęć.

2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu, zaśpiewanie wyciszanki do zajęć.

II Realizacja tematu

1. Wprowadzenie do tematu – „Legenda o choince” z jednoczesnym symbolicznym przedstawieniem fabuły przy użyciu bohaterów opowiadania wykonanych z papieru. Krótka pogadanka na temat legendy i zbliżającego się świątecznego czasu:

  • O czym była legenda i kto w niej występował?

  • Jak to się stało, że co roku na święta jest z nami choinka?

  • Co jeszcze robimy w świątecznym okresie?

2. Quiz w formie prezentacji multimedialnej na temat polskich zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Nauczyciel odczytuje pytania i wachlarz odpowiedzi, dzieci indywidualnie zgłaszają się jeśli uważają, że znają odpowiedź na określone pytanie. Na wybrane tematy nauczyciel dopowiada ciekawostki.

3. Praca w grupach. Dzieci podchodzą do udekorowanego stołu wigilijnego na którym brakuje potraw, ich zadaniem jest spośród wielu obrazków symbolizujących różne dania wybrać te, które powinny znaleźć się na stole wigilijnym. Podczas tego zadania w tle słychać kolędy. Na koniec następuje wspólne odczytanie 12 przykładowych potraw wigilijnych.

4. Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki „Mikołaj jedzie samochodem”.

I. Mikołaj, Mikołaj (układamy ręce w stożek nad głową tworząc stożek- czapkę)

Jedzie samochodem (trzymamy kierownice i nią kręcimy)

Bo gdzieś zgubił saneczki (machamy ręką do tyłu)

W tę mroźną pogodę (obejmujemy się rękami i pocieramy ramiona, aby się rozgrzać)

Ref. Hu, hu, ha (chuchamy w ręce)

Tralala (klaszczemy w ręce)

Co to za Mikołaj! /Bis (obejmujemy głowę rekami i dziwimy się)

II. Mikołaj, Mikołaj (układamy ręce w stożek nad głową tworząc stożek- czapkę)

Lat ma już bez liku (odliczamy na palcach lata)

A prezenty dziś wiezie (dwoma rękoma pokazujemy prostokąt jako prezent)

Dzieciom w bagażniku (otwieramy bagażnik)

Ref. Hu, hu, ha…

5. Praca plastyczna „Świąteczna choinka”:

  • Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy (zwinięcie w stożek kartki bloku technicznego, posmarowanie klejem najniższej a następnie wyższych części stożka i przyklejanie obok siebie w poziomie płatków kosmetycznych, wykonanie z kolorowego papieru gwiazdy na czubek choinki, ozdobienie choinki cekinami, koralikami itp.).

  • Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.

  • Rozdanie materiałów; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.

  • Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.

III Zakończenie

1. Analiza, pokaz najestetyczniejszych prac (swobodne wypowiedzi dzieci, refleksje).

2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.

3. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała Justyna Czerniakowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here