Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich
przeprowadzonych w dniu 26 lutego 2015
przeprowadzonych przez Teresę Zabuską
Temat: Teatrzyk cieni na podstawie opowiadania A. Świrszczyńskiej Julcia śpi
Cele ogólne:
tworzenie warunków do rozwijania wyobraźni
kształtowanie rozumienia związków przyczynowo – skutkowych
wzbogacanie wiedzy i pogłębianie doświadczeń związanych z teatrem
Cele szczegółowe:
rozumie przyczynę powstawania cienia
rozpoznaje cienie i kojarzy je z odpowiednimi przedmiotami (obrazkami)
wie jak należy zachować się w teatrze
Metody:
Słowna, pokazowa, doświadczenie
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
Lampka, parawan, wiersz L. Kerna Cień, piłeczka, opowiadanie A.Świrszczyńskiej Julcia śpi, sylwety do przedstawienia, kartoniki z przedmiotami i ich cieniami,
Przebieg zajeć:
1. Powitanie – Iskierka
-Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk
2. Wiersz L. Kerna Cień
Ten mój cień, śmieszny cień
Chodzi za mną cały dzień.
Robi wszystko to co ja!
Ja gram w piłkę i on gra,
Ja na schody – on na schody,
Ja jem lody – on je lody,
Ja przez płot – on przez płot,
Gotów jest do różnych psot!
Nauczyciel mówi wiersz i pokazuje czynności za parawanem.
Nauczyciel gasi światło, które oświetlało ekran, co powoduje zniknięcie cienia. Dzieci próbują wyjaśnić, co stało się z cieniem; dostrzegają związek między powstawaniem cienia a światłem. (Cień powstaje, gdy światło pada na przedmiot, który go nie przepuszcza)
3. Zapoznanie z treścią opowiadania A. Świrszczyńskiej Julcia śpi. Nauczyciel przedstawia opowiadanie za parawanem za pomocą kartonowych sylwet bohaterów opowiadania.
Poszła mama do sklepu.
Położyła Julcię w ogrodzie pod śliwą.
– Niech sobie śpi.
Przyszedł do Julci motylek, odgarnął jej włosy z czoła.
– Nie będę dziecku przeszkadzać.
Przyszła do Julci biedronka, przyniosła jej promyczek słonka.
– Będzie dziecku ciepło.
Rzuciła jej śliwa dwie śliweczki na fartuszek.
– Podje sobie, jak się obudzi.
A kudłaty pies Kasztan
przyczłapał do ogrodu i położył się przy małej.
– Będę jej pilnował.
Wróciła mama ze sklepu.
– Co tam robi moja Julcia?
Wtedy motyl i biedronka, i śliwa, i pies zawołali:
– Śpi, śpi! A my jej pilnujemy!
• rozmowa na temat wiersza – jakie postacie występowały w opowiadaniu, kto pierwszy odwiedził Julcię,
4. Zabawa dydaktyczna – dopasuj obrazki
– Nauczyciel rozkłada planszę z kolorowymi przedmiotami i kartoniki z ich cieniami. Prosi aby dzieci przyczepiły kartoniki z cieniem do odpowiedniego obrazka.
5. Zabawa – Kto się ukrył za parawanem – jedno dziecko wychodzi za drzwi, w tym czasie inne chowa się za parawanem. Po powrocie do sali próbuje odgadną
6. na podstawie cienia, kto się tam ukrywa.
7. Zabawa ruchowa Jestem cieniem – nauczyciel pokazuje dowolny ruch a dzieci naśladują
8. Podziękowanie za wspólną zabawę