Szósty tydzień ciąż

Szósty tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży to czas, kiedy na USG można zobaczyć, jak pulsuje maleńkie serduszko dziecka, które wyglądem przypomina bardziej kijankę. Ma wielką główkę i mały tułów, a na nim zamiast rąk i nóg są niewielkie zgrubienia. Ma również ogonek, który z czasem zaniknie. Mierzy niecałe 0,6 cm.

Ten tydzień jest najważniejszy w rozwoju dziecka. Zamyka się bowiem kanał nerwowy rdzenia kręgowego i na jego końcu tworzy się mózg. W tym czasie zarodek jest najbardziej podatny na czynniki zewnętrzne, dlatego kobieta powinna szczególnie zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu, niezdrowych i tłustych potraw. Nawet przebywanie z osobami palącymi w tym samym pomieszczeniu może okazać się szkodliwe.

Kobieta coraz bardziej zaczyna odczuwać wpływ ciąży na swój organizm. Zdarza się, że zamiast zwiększać się apetyt maleje i kobieta traci na wadze. Potrawy, które dotąd smakowały, teraz mogą wywoływać mdłości. Zapach kawy, a nawet ulubionego kremu do rąk może drażnić. Odczuwalna jest też huśtawka nastrojów. Wszystkie te dolegliwości są związane z burzą hormonów. Taki stan może się utrzymać do 16-17 tygodnia ciąży. Zwykle jednak uciążliwe dolegliwości mijają wraz z nadejściem drugiego trymestru. Oczywiście nie wszystkie kobiety przechodzą przez ten okres jednakowo. Są takie, które czują się wspaniale przez całe 9 miesięcy, ale też zdarza się, że przez całą ciążę kobietę dręczą nudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here