Szósty miesiąc ciąży

Końcówka drugiego trymestru, to czas gdy ciąża jest znacząco widoczna, a Ty zaczynasz odczuwać jej konsekwencje.

Zdrowe tycie

Kobiety w ciąży nie zawsze tyją kilkadziesiąt kilogramów, waga oczywiście wskazuje kilka kilo więcej, bo mamy w brzuszku dodatkowego pasażera, jednak dużo zależy od naszej diety. Apetyt ciężarnych jest czasem dość spory, a że stan jest wyjątkowy to nikt nam nie żałuje smakołyków. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe kilogramy nie pomogą ani nam, ani dziecku. Dieta powinna być bogata w zdrowe i pełnowartościowe pokarmy i przekąski. Należy pić dużo wody niskozmineralizowane, herbatki owocowe, czasem soki owocowe i warzywne. Prawidłowe odżywianie i dieta bogata w błonnik pomoże uniknąć nieprzyjemnych zaparć, które u wielu kobiet w ciąży są powodem bolesnych hemoroidów.

Poza dietą, pamiętaj także o zewnętrznej powłoce twojego ciała, a mianowicie o skórze, która coraz bardziej się naciąga. Nacierają ja oliwką, natłuszczaj, a ominie cię nieprzyjemne swędzenie spowodowane rozciąganiem się skóry brzucha. Jeżeli mimo używanie kosmetyków nadal masz świąd brzucha, a także kończyn, musisz skonsultować się z lekarzem, bowiem w granicach 30. tygodnia może wystąpić cholestaza, czyli tymczasowe nieprawidłowe działanie komórek wątroby, powodowane hormonami ciążowymi.

Pamiętaj o sobie!

Nie tylko skóra odczuje zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie, który gromadzi teraz większe ilości wody przez co normalne jest występowanie obrzęków stóp, a także niekiedy dłoni. Sta

raj się nie spędzać długich godzin w jednej pozycji, pozwól sobie na więcej odpoczynku, najlepiej z nogami uniesionymi w górę. Pomocne mogą się także okazać delikatne masaże oraz proste ćwiczenia, które pobudzą krążenie.

Twój kręgosłup również zaczyna już odczuwać „dodatkowe obciążenie”. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, staraj się wykonywaj proste ćwiczenia rozciągające, które wzmocnią podstawowe mięśnie. Pamiętaj, że od teraz będziesz miała coraz cięższy „bagaż”. Od teraz nawet odpoczynek nie będzie już taki sam, bo trudno znaleźć wygodną pozycje gdy rośnie nam brzuch. Staraj się nie leżeć na boku, by nie uciskać naczyń krwionośnych, pomagaj sobie poduszkami, być może podkładając je pod brzuch czy nogi uda ci się znaleźć wygodną pozycję. Mimo tych kłopotów, staraj się sporo odpoczywać. Kobiety które dużo pracują i odczuwają sporo stresu, mogą odczuwać skurcze już po 20. tygodniu ciąży. Nie są one bolesne, ale nie należą też do przyjemnych, skurcze które się nasilają i twardniejący brzuch mogą powodować przedwczesny poród, dlatego w razie obaw skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Pod koniec drugiego trymestru musisz wykonać tzw. test obciążenia glukozą, którego wynik pomaga rozpoznać cukrzycę. Samo badanie nie jest uciążliwe, ale w razie wystąpienie tej choroby u ciężarnych, należy wprowadzić odpowiednią dietę by uniknąć powikłań.

Już prawie gotowy

Dzidziuś w twoim brzuchu jest już praktycznie gotowy do przyjścia na świat, gdyby urodził się teraz ma już duże szanse na przeżycie. Jego płuca powoli zaczynają adaptować się do oddychania powietrzem w przyszłości, ma już dobrze rozwinięty mózg i potrafi odróżnić światło od cienia. Twoje piersi powoli zaczynają produkować dla niego pokarm, dlatego mogą pojawić się plamienia żółtawym płynem.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here