Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Prowadząca: Patrycja Mielnik

Grupa wiekowa: trzylatki

Temat dnia: Światowy Dzień Pluszowego Misia

Cel główny:
– rozwijanie zdolności manualnych podczas zajęć plastycznych;

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:

  • naśladować czynności nauczyciela;
  • współpracować w grupie;
  • odpowiadać na pytania nauczyciela;
  • poprawnie reagować na zmianę sygnału dźwiękowego;
  • wyginać i prostować kreatywny drucik;
  • stworzyć z drucika kreatywnego kółeczka małe i duże;
  • zgniatać papierek w jednej rączce ,
  • zgnieść papierek paluszkami w małą kulkę;
  • rozwinąć i wygładzić papierek paluszkami;
  • zrobić kuleczkę z plasteliny;
  • wykleić plasteliną misia.

Metody:

– słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
– praktyczna (zadań stawianych do wykonania)

Formy organizacyjne:

  • indywidualna
  • z całą grupą.

Środki dydaktyczne: pluszowe misie, buźki smutne, buźki wesołe, magnetofon, CD, chusta KLANZY, cukierki, kreatywne druciki, wierszyk „ Proszę państwa oto mis”, plastelina, kartki z misiami.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką: Wszyscy są, witam was.
    Wszyscy są, witam was,
    zaczynamy już czas.
    Jestem ja, jesteś ty,
    raz, dwa, trzy!
  2. Przywitanie gości- misiaczków (wyklaskiwanie).
    Dzień do-bry dzie- ci.
    Dzień do-bry mi-się.
  3. Wspólna recytacja wierszyka „ Proszę państwa oto miś”.
    Proszę państwa oto miś,
    Miś jest bardzo grzeczny dziś.
    Chętnie państwu łapkę poda,
    nie chce podać?
    A to szkoda!
  4. Zadanie typu prawda fałsz.
    Nauczyciel wypowiada różne zdania na temat misiów. Dzieci określają, czy zdanie było prawdziwe (uśmiechnięte buźki), czy zdanie było fałszywe ( smutne buźki).
    Zdania:
    – Pluszowe misie są twarde.
    – Misie lubią jeść miodek.
    – Misie latają wysoko po niebie.
    – Pluszowe misie bardzo lubią się tulić.
  5. Zabawa ruchowa „ Podróż misiaczków”
    Ilustracja ruchowa do czytanego opowiadania.
  6. Zabawy z kreatywnymi drucikami.
    – Zapoznanie się z nowym przedmiotem- kreatywnym drucikiem.
    – Próba wyginania drucika na różne sposoby.
    – Prostowanie kreatywnego drucika.
    – Tworzenie biżuterii dla misiaczków: łańcuszka (duże kółeczko) i kolczyków (dwa małe kółeczka).
  7. Zabawy z chustą KLANZY:
    – Pada deszcz- słonko świeci;
    Dzieci biegają z misiaczkami. Kiedy usłyszą padający, deszcz uciekają pod dach, żeby nie zmoknąć.
    – Karuzela;
    Dzieci wkładają misiaczki do chusty, łapią za jej brzegi i kręcą. Śpiewamy piosenkę
    „ Karuzela”
    – Falujące morze;
    Dzieci poruszają energicznie chustą: góra- dół. Pluszowe misie podskakują w chuście.
  8. Misiaczkowe cukiereczki- słodki poczęstunek.
    Dzieci częstują się cukierkami. Zanim odpakują cukierek, sprawdzają czy rzeczywiście tam jest cukierek; określają wielkość oraz twardość. Następnie samodzielnie starają się odpakować słodycz. Papierek kładą przed sobą.
  9. Zabawy z papierkiem.
    – Rozwijamy papierek i gładzimy;
    – Zgniatamy papierek jedną rączką i drugą;
    – Zgniatamy papierek paluszkami w małą kulkę.
  10. Kołysanka dla Misiów.
    Dzieci śpiewają misiaczkom kołysankę oraz je usypiają.
  11. Praca plastyczna- Misie
    – robienie kuleczek z plasteliny;
    -wyklejanie plastelina misiaczków.
  12. Porządkowanie miejsc pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here