Starania o dziecko przy nieregularnym okresie

Starania o dziecko przy nieregularnym okresie

Twoje miesiączki są nieregularne. Zastanawiasz się czy ten fakt ma znaczenie podczas starań o dziecko. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Nieregularne cykle menstruacyjne nie zawsze wpływają na płodność kobiety. Mogą jednak być sygnałem problemów z owulacją lub innych zaburzeń związanych z układem rozrodczym czy hormonalnym, które mają ogromne znaczenie podczas starań o dziecko. Nieregularne miesiączki utrudniają także wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych. Nie warto od razu zakładać, że nieregularna miesiączka oznacza niepłodność. Warto jednak wybrać się do ginekologa i ustalić, jakie są jej przyczyny.

Przeciętnie kobieta ma w czasie roku od jedenastu do trzynastu cykli menstruacyjnych. Ginekolodzy zaznaczają, że jest to indywidualna sprawa, która zależy przede wszystkim od predyspozycji organizmu. Z nieregularnymi miesiączkami kobiety zmagają się zazwyczaj w czasie dojrzewania lub podczas menopauzy, gdy zaburzona jest równowaga hormonalna. Zaburzenia miesiączkowania a więc także nieregularne cykle menstruacyjne mogą być sygnałem zaburzeń owulacji, która jest niezwykle istotna dla płodności kobiety. Warto zawsze skonsultować je z lekarzem, gdyż mogą być one wywołane szybkim i stresującym stylem życia, zmianami w wadze ciała, podróżami czy wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Nieregularne miesiączki mogą być spowodowane także różnorodnymi infekcjami i chorobami, na przykład: zespołem Ashermana, policystycznych jajników, jelita drażliwego, cukrzycą, wadliwym funkcjonowaniem wątroby, tarczycy, nadnerczy czy przysadki mózgowej. Mogą występować one również u kobiet, które stosują silne leki hormonalne czy mają zaburzenia odżywiania (bulimię lub anoreksję). Wykluczenie lub zdiagnozowanie tych wszystkich zaburzeń i chorób pozwoli ginekologowi podjąć odpowiednie leczenie, którego efektem będzie długo oczekiwany potomek.

Nieregularne miesiączki mogą utrudniać zajście w ciążę, choć nie jest to regułą. Tylko w przypadkach zaburzeń owulacji można mówić o niepłodności. Kobieta powinna obserwować swój organizm, temperaturę ciała, śluz szyjkowy, czasami bóle w podbrzuszu, które są sygnałem, że jajeczko wydostało się z jajnika oraz inne objawy owulacji. Podczas bezowulacyjnego cyklu nie można bowiem zajść w ciążę. Jeśli kobieta ma jakiekolwiek podejrzenia, że takie cykle powtarzają się co miesiąc powinna zgłosić się do ginekologa. Uspokajamy jednak, że bezowulacyjne cykle zdarzają się raz na jakiś czas każdej kobiecie.

Lekarze radzą parom, które planują powiększyć rodzinę by współżyły regularnie. Dotyczy to również kobiet, których cykle menstruacyjne są nieregularne. Ma to kilka pozytywnych stron. Po pierwsze zwiększa szanse na poczęcie dziecka, poprawia kondycję narządów rodnych kobiety oraz jakość spermy. Może także poprawić jakość związku. Ginekolodzy zwracają uwagę na bardzo częsty błąd przyszłych rodziców, którzy współżyją tylko w czasie spodziewanej owulacji, kiedy szansa na zapłodnienie jest największa. Aby zwiększyć szanse na zapłodnienie należy kochać się co dwa trzy dni. Jeśli problemy z zajściem w ciążę trwają dłużej niż rok. Para powinna zgłosić się jednak do ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here