Starania o dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Starania o dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Jak szybko zajdę w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Do tej pory by uchronić się przed nieplanowaną ciążą korzystałaś z tabletek antykoncepcyjnych. Przyszedł jednak moment, w którym razem ze swoim partnerem postanowiliście powiększyć swoją rodzinę. Zastanawiasz się czy po odstawieniu tabletek powinnaś odczekać ze staraniem się o dziecko oraz jak szybko masz szansę zajść w ciąże? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Płodność kobiety wraca do normy po około trzech miesiącach od momentu odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Ginekolodzy zwracają jednak uwagę na to, iż jest to proces indywidualny i u każdej kobiety może przebiegać w inny tempie. Niektóre mogą zajść w ciążę zaraz po zaprzestaniu przyjmowania tabletek, u innych cykl menstruacyjny wraca do normy dopiero po pół roku. Czasami lekarze zalecają odczekać od miesiąca do trzech przed staraniem się o dziecko, a ten czas przeznaczyć na wzmocnienie swojego organizmu kwasem foliowym i witaminami. Wtedy też warto zadbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednią dietę i sport. Należy także zrezygnować z wszystkich używek.

Pigułki antykoncepcyjne, które zostały odpowiednio dobrane przez ginekologa nie powinny negatywnie wpływać na płodność. Zazwyczaj to podczas starania się o dziecko, po odstawieniu tabletek, ujawniają się problemy z zajściem w ciążę, które były maskowane przez antykoncepcję. Jeśli więc starania o dziecko są nieskuteczne dłużej niż przez rok należy zgłosić się do ginekologa. Cykle menstruacyjne, które były prawidłowe i regularne przed stosowaniem antykoncepcji wracają do normy także do odstawieniu tabletek. Jednakże, jeśli przed stosowaniem pigułek miałaś problemy to mogą one wrócić po ich odstawieniu. Mowa tu między innymi o nieregularnych cyklach menstruacyjnych.
Wiele kobiet pyta ginekologów, czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą urodzić bliźniaki. Zdarza się to bardzo rzadko po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, kiedy podczas owulacji uwolni się więcej niż jedna komórka jajowa. Obawy kobiet dotyczą także reakcji organizmu na odstawienie pigułek. Są one bardzo indywidualne. Lekarze zauważają jednak nasilenie objawów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego u swoich pacjentek. Same zainteresowane mówią jednak bardzo często o lepszym samopoczuciu i większej ochocie na seks po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Po odstawieniu antykoncepcji w postaci tabletek, organizm kobiety potrzebuje czasu by wrócić do równowagi hormonalnej. U jednych pań trwa to kilka dni u innych kilka miesięcy. Podobnie jest z ciążą, która może pojawić się od razu bez krwawienia menstruacyjnego po odstawieniu tabletek lub dużo później. Ciężko po odstawieniu tabletek wyznaczyć dni płodne. W większości przypadków pierwsza owulacja ma miejsce miesiąc po zrezygnowaniu z antykoncepcji. Zalecamy więc radość z seksu i niezniechęcanie się początkowymi trudnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here