Starania o dziecko po histeroskopii

Starania o dziecko po histeroskopii
Podczas wizyty u ginekologa dostałaś skierowanie na badanie histeroskopowe. Zastanawiasz się czy po takim zabiegu będziesz miała szansę zajść w ciążę. W artykule opisujemy przebieg zabiegu i jego wpływ na proces starania się o dziecko.

Ginekolodzy podczas badania przyszłych mam zwracają szczególną uwagę na kształt macicy. Jest on niezwykle istotny podczas zagnieżdżania się zarodka i prawidłowego rozwoju maleństwa w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży. Jeśli budowa macicy jest nieprawidłowa może dochodzić do poronień i przedwczesnych porodów. Lekarze wymieniają następujące nieprawidłowości: zmniejszenie objętości jamy macicy, zaburzenie perfuzji mięśnia macicy, niewydolność cieśniowo- szyjkową oraz różnorodne przegrody macicy, macicę podwójną czy łukowatą- które są wadami wrodzonymi. Mogą wystąpić także mięśniaki, polipy oraz zrosty. Ginekolodzy nazywają je patologiami wewnątrzmacicznymi, które diagnozuje się i bada za pomocą różnorodnych badań, takich jak: USG, sonohisterografia, histerosalpingografia i histeroskopia. W artykule skupimy się na tym ostatnim badaniu.

Histeroskopia

Histeroskopia jest nie tylko metodą diagnostyczną, ale także leczniczą. Badanie endoskopowe szyjki i jamy macicy wykonuje się za pomocą histeroskopu. Jest to specjalny przyrząd optyczny, który lekarz wprowadza przez pochwę do szyjki i jamy macicy. Dzięki temu możliwe jest przyjrzenie się błonie śluzowej macicy i podjęcie szybkich działań w momencie, gdy zauważone zostaną jakiekolwiek zmiany chorobowe. Najczęściej polegają one na usunięciu zrostów i polipów. Zabieg pozwala także na pobranie próbek do późniejszych badań histopatologicznych. Histeroskopia najczęściej wykorzystywana jest do diagnozowania przyczyn niepłodności lub trudności z donoszeniem ciąży. Jak zaznaczają ginekolodzy w wielu przypadkach histeroskopia jest bardzo skuteczną metodą leczenia niepłodności. Usunięcie z macicy wymienianych wcześniej schorzeń sprawia, że szansa na zajście w ciążę i jej pomyślny przebieg zwiększa się. Jeśli w dalszym ciągu problemy z poczęciem dziecka i donoszeniem ciąży utrzymują się należy kontynuować diagnostykę w celu zbadania przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może inne choroby są przyczyną niepłodności.

Przebieg badania

Lekarz przeprowadzający histeroskopię na pewno poprosi o przeprowadzenie morfologii krwi, badań rentgenowskich czy EKG lub o ich wyniki, jeśli takie badania przeprowadzane były wcześniej. Wszystko dlatego, że histeroskopia przeprowadzana jest na ogólnym znieczuleniu. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Gdy znieczulenie i narkoza zaczyna działać, lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Jama macicy wypełniona zostaje gazem lub płynem, które zwiększają dokładność badania. Histeroskop pozwala dokładnie obejrzeć endometrium, czyli błonę śluzową macicy oraz wprowadzić do macicy narzędzia chirurgiczne, które umożliwiają pobranie próbek lub usunięcie zmian, na przykład zrostów czy polipów. Badanie trwa kilkanaście minut, później kobieta przez pewien czas zostaje pod opieką lekarza a następnie zazwyczaj tego samego dnia wraca do domu. Czasami ginekolog przepisuje antybiotyki, które trzeba stosować kilka dni po zabiegu. Jeśli kobieta zadbała o szczegółowe badania przed histeroskopią to zazwyczaj nie dochodzi do powikłań. Dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie to niewielkie osłabienie i ból w podbrzuszu oraz lekkie krwawienie. Dzieje się tak, gdyż macica wraca do swojej pozycji po badaniu. Lekarze wśród powikłań wymieniają zakażenia, uszkodzenia macicy lub jej szyjki oraz tak zwane powikłania anestezjologiczne. Jednocześnie uspokajają, że dochodzi do nich bardzo rzadko.

Kiedy można po histeroskopii zacząć starać się o dziecko?

Kobieta po przeprowadzonej histeroskopii powinna przez kilka dni wypoczywać i unikać wysiłku, który może spowodować krwawienie z dróg rodnych. Ginekolodzy odradzają także współżycie, które może podrażniać pochwę. Zaleca się odczekanie do kolejnego cyklu menstruacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here