Starania o dziecko po ciąży pozamacicznej

Starania o dziecko po ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna jest doświadczeniem, które zazwyczaj pozostawia na zdrowiu i psychice kobiety olbrzymią rysę. Strach przed kolejną ciążą jest jak najbardziej uzasadniony. Istnieje jednak bardzo duża szansa, że kolejna ciążą będzie się rozwijać prawidłowo a na świat przyjdzie zdrowy noworodek.

Ciążą pozamaciczna, inaczej ekotopowa ma miejsce wtedy, gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą. W większości przypadków dochodzi do tego w jajowodzie, rzadziej w obrębie jamy otrzewnej czy jamy macicy lub szyjki macicy. Wśród przyczyn ciąży pozamacicznej lekarze wymieniają różne nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego. Mogą one być następstwem operacji macicy bądź pozostałościami po ropniach czy ubytkach błony śluzowej. Ciążę pozamaciczną zazwyczaj wykrywa się po pewnym czasie. Na początku przebiega ona bezobjawowo, po pewnym czasie zaczynają się krwawienia z dróg rodnych, ból brzucha i osłabienie. Jeśli ciąża ekotopowa nie zostanie w porę wykryta może dojść do pęknięcia jajowodu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiety, dlatego ciąża taka jest usuwana, niestety bardzo często wraz z jajowodem.

Ciążą pozamaciczna czy to wywołana nieprawidłowościami anatomicznymi czy też zabiegami chirurgicznymi lub chorobami musi być skutecznie wyleczona. Dopiero wtedy można rozpocząć starania o dziecko. Jak zaznaczają ginekolodzy u kobiet, które przeszły ciążę pozamaciczną wzrasta dziesięciokrotnie zagrożenie, że kolejna ciąża też będzie rozwijać się nieprawidłowo. U kobiet, które w wyniku ciąży ektopowej straciły jajowód szanse na zapłodnienie spadają o połowę. Nie należy jednak tracić nadziei. Jeśli drugi jajowód będzie działał prawidłowo (lekarz powinien to zbadać) to zawsze w nim może dojść do zapłodnienia. Owulacja w większości przypadków odbywa się naprzemiennie raz w prawym, raz w lewym jajniku, więc marzenia o dziecku mogą się spełnić. Warto wtedy cały czas być pod obserwacją ginekologa, który doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości. Może zlecić również badania drożności jajowodów. Najczęściej wykonuje się sonohisterografię lub HSG.

Na pytanie, kiedy jest najlepszy i najdogodniejszy moment, aby próbować ponownie zajść w ciążę odpowie ginekolog. To on na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji tego jak przebiega leczenie będzie w stanie wskazać czas, kiedy kolejna ciąża ma największe szansę na szczęśliwe rozwiązanie. Zazwyczaj ma to miejsce po całkowitym wyleczeniu wszystkich powikłań, kiedy cykle menstruacyjne i owulacja znów są regularne. Ważna jest także kondycja psychiczna przyszłej mamy. Jeśli nie jest gotowa w pełni na kolejną ciąże powinna dać sobie trochę czasu. Strach i napięcie nie są sprzymierzeńcami kobiety w ciąży. Pogodzenie się ze stratą i uzyskanie komfortu psychicznego pozwolą na nowo cieszyć się nie tylko ze starań o dziecko, ale także dziewięciu miesięcy ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here