Śniadanie do szkoły nie musi być nudne

Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków dnia. Jest swoistym zastrzykiem energii, który jest nam niezbędny do prawidłowego startu w nowy dzień. Klasycznie dziecku przygotowujemy bułkę z wędliną lub serem albo w ostateczności gdy nie mamy czasu nawet na zrobienie kanapki, kupimy mu drożdżówkę. W rzeczywistości dziecko ową bułkę przeważnie wyrzuci, bo ileż można jeść to samo, a za otrzymane pieniądze kupi batonika. Co możemy zatem zrobić by dziecku nasze śniadania na nowo się spodobały?

Różnorodność

Częste jedzenie podobnych produktów, zarówno u dorosłych jak i dzieci powoduje, że najzwyczajniej w świecie zaczyna nas to nudzić. Dlatego, tak ważne jest by śniadania urozmaicać jak tylko się da. Zamiast popularnej bułki pszennej, zróbmy dziecku kanapkę z chlebem razowym albo bagietką. To co wkładamy do bułki powinno być również różnorodne. Kupujmy różne wędliny, nowe smaki serków do smarowania, a nawet past rybnych, to zagwarantuje nam, że dziecko każdego dnia dostanie coś innego. Być może nie wszystko mu zasmakuje, ale na pewno nam o tym powie i będziemy wiedzieli czego unikać na przyszłość. Jest to dobry sposób by dowiedzieć się także, co nasze dziecko lubi, a co niekoniecznie mu smakuje. Kanapki można zastąpić wielorakimi produktami np. jeśli dziecko lubi sałatki warzywne czy owocowe, to te sałatki mu róbmy. Oprócz urozmaicania posiłku starajmy się śniadania przygotowywać razem z nim. Pozwalajmy im wybierać spośród dostępnych produktów, tak by miały w tym również swój udział.

Picie

Najlepszym rozwiązaniem jest by dziecku dawać do picia niegazowaną wodę, jednak nie wszystkie dzieci za nią przepadają. Zamiast tego możemy podać mu sok owocowy lub warzywny, należy przy tym pamiętać by był to sok bez dodatku cukru i najlepiej gdyby był przecierowy. Możemy  także  podać dziecku do picia mleko, zarówno to w postaci klasycznej jak i tej smakowej.

Podane do stołu

Jak już owe śniadanie przygotujemy, warto zadbać również o odpowiednią oprawę. Dzieci przyciąga wszystko co jest kolorowe, dlatego warto by śniadanie było podawane na ciekawych talerzykach, a napoje w zabawnych kubeczkach. Dobrym pomysłem jest, by i talerzyki wraz z kubeczkami były różnokolorowe, wtedy każdego dnia będziemy mogli naszemu maluchowi podawać śniadanie wyglądające inaczej niż dzień wcześniej co dla dziecka będzie bardziej atrakcyjne. Starajmy się bawić formą i wyglądem samego posiłku. Z pieczywa możemy wycinać różne kształty, a ze składników układać np. minki. Warzywa z pewnością zaciekawią go ułożone w kształt kolorowych kwiatków, czy owoce poukładane na kształt tęczy.

Nagroda

Dzieci przeważnie nie lubią jadać śniadań. Wiercą się na krzesłach, bawią sztućcami i robią wszystko by go nie zjeść. Warto wprowadzić element nagrody dla dziecka za spożyte śniadanie w postaci małej słodkości lub produktu, które dziecko lubi. Dzięki temu będzie na pewno bardziej ochoczo zasiadało każdego dnia do śniadania.

Czego unikać

Powinniśmy uważać, by dziecko nie spożywało za dużo cukrów, czekoladek i batoników, w zamian zaproponujmy dzieciom np. batoniki musli lub owoc. Pilnujmy by dziecko nie piło napojów gazowanych i soków, które są słodzone, bo to puste kalorie, a składniki odżywcze znikome. Wybierajmy soki bez dodatku cukru, a napoje gazowane zastąpmy wodą mineralną. Uważajmy by produkty z których przygotowujemy posiłek dziecku nie zawierały zbyt dużej ilości konserwantów, sztucznych barwników, aromatów i słodzika.

Powinniśmy sami dawać przykład dziecku i odżywiać się zdrowo razem z nim. Nie przekonasz go do jedzenie warzyw, jeżeli sama ich nie będziesz jadła. Pamiętaj, że wspólny posiłek buduję więź rodzinną, a także jest okazją do spędzenia razem chociaż krótkiej chwili przed pracowitym dniem, dlatego jeżeli to tylko możliwe, staraj się zrobić ze śniadania wspólną ucztę. Jeżeli w tygodniu nie ma na to z rana czasu, pomyśl o tym w weekend, kiedy nie trzeba spieszyć się ani do przedszkola, ani do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here