Słuchanie opowiadania ilustrowanego sylwetami pt. List od bociana

Słuchanie opowiadania ilustrowanego sylwetami pt. List od bociana

Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich
przeprowadzonych w dniu 26 marca 2015
przeprowadzonych przez Teresę Zabuską

Temat: Słuchanie opowiadania ilustrowanego sylwetami pt. List od bociana

Cele ogólne:
ćwiczenie percepcji wzrokowej,
wzbogacanie wiedzy przyrodniczej
kształtowanie logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
uważnie słucha opowiadania,
potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu,
wymienia nazwy niektórych ptaków powracających z ciepłych krajów

Metody:
Słowna, oglądowa,
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
Koperta z listem, sylweta misia i bociana, kartonowe słoneczka i płatki śniegu, sylwety ptaków: bociana, wróbla, sikorki i jaskółki

Przebieg zajeć:
1. Piosenka na powitanie do melodii ,,Stoi różyczka”
Zrobimy koło, skrzyżnie usiądziemy,
Bo zaraz razem bawić się będziemy.
Każdy dobrze o tym wie, dobrze wie, dobrze wie
Że przywitać trzeba się, trzeba się – dzień dobry!.

2. Krótkie wprowadzenie do zajęć:

-Dzisiejsze zajęcia będą o pewnych przybyszach, którzy wracają po zimie do nas z ciepłych krajów… – Czy wiecie o kogo chodzi?
– o ptaki,
Wiecie już, że niektóre ptaki zostają u nas na zimę i musimy je dokarmiać – czy pamiętacie jakie to ptaki? Ale nie wszystkie zostają. Niektóre z nich odlatują na zimę do ciepłych krajów a potem do nas wracają…
Przed zajęciami nauczyciel prosi inną osobę o dostarczenie listu do sali. O wyznaczonej porze,, kiedy dzieci siedzą w kole słychać pukanie do drzwi:
Dzień dobry, w naszym przedszkolu właśnie był listonosz i przyniósł list.
Niestety, pomylił grupy, ponieważ list jest zaadresowany do Was.
3. Nauczyciel wspólnie z dziećmi zastanawiają się od kogo mogły dostać list. Oglądanie listu, zwrócenie uwagi na adres odbiorcy, adres nadawcy i znaczek. Poinformowanie dzieci, że list przyszedł z zagranicy i zaadresowany jest do Misia Uszatka.
4. Wspólne  obejrzenie i opisanie zdjęcia. Odgadywanie od kogo Miś Uszatek otrzymał list.
5. Otwarcie i przeczytanie listu (Cz. Janczarski List od bociana):

Wielka niespodzianka spotkała dziś Uszatka.
Przyszedł z rana listonosz.
-Czy tu mieszka Miś Uszatek? –zapytał.
Niedźwiadek właśnie kończył jeść śniadanie. Odwrócił się szybko na krzesełku. Łyżeczka wysunęła się mu z łapki i upadła na podłogę. 
Listonosz powiedział:
-Podnieś łyżeczkę, Misiu, i uśmiechnij się. Przyniosłem dla ciebie bardzo miły liścik z Ciepłych Krajów od pana Bociana.
Wyjął listonosz z torby kolorową pocztówkę i wręczył ją niedźwiadkowi.
-Dziękuję… –szepnął Miś i natychmiast wybiegł na podwórko.
-Zajączku, Koguciku, Kruczku! –zawołał.
Nadbiegli przyjaciele.
-Co się stało? Co się stało?
-Posłuchajcie… –powiedział tajemniczo Uszatek i przeczytał list:
„Kochany Uszatku! Wróbelki napisały do mnie, że mieszkasz na naszym podwórku. Bardzo chciałbym Ciebie poznać. Za kilka dni przylecę do Was z Ciepłych Krajów. Ładnie tu jest i dobrze mi tu. Tęsknię jednak do swojego gniazda. Wysyłam ci kolorową fotografię, którą zrobił mi pewien podróżnik. Stoję pod palmą kokosową. Na palmie siedzi małpka. A tam dalej siedzi wielbłąd. Pozdrów Jacka, Zosię, Kruczka i Zajączka. Całuję Ciebie
Bocian Długonogi”.
Długo przyglądali się przyjaciele fotografii. Miś powiedział:
-Mówię wam: dostaniemy na pewno od Bociana w podwórku orzech kokosowy albo banany…
6. Pytania do opowiadania:

– od kogo Miś Uszatek dostał list?
– kto przynosi listy?
– co przyniesie dla nich bocian jak wrócia z ciepłych krajów?
7. Nauczyciel rozkłada na tablicy sylwety bociana, jaskółki, sikorki i wróbla. Informuje dzieci, że niektóre ptaki odlatują a niektóre zostają. Prosi aby dzieci przykleiły płatek śniegu do ptaków, które zostają na zimę, a słoneczko do ptaków powracających z ciepłych krajów.
8. Zabawa prawda czy fałsz – Zadaniem dzieci jest wskazać, czy zdanie jest prawdziwe czy nieprawdziwe przy użyciu słonka wesołego (PRAWDA) i chmurki smutnej (FAŁSZ)
·         wróble odlatują na zimę?
·         bociany odlatują do ciepłych krajów?
·         uszatek i bocian znali się wcześniej?
·         fotograf przynosi listy?
9. Zabawa ruchowa Żaby i bociany – dzieci poruszają się po Sali przy dźwięku tamburyna, na dźwięk jednego uderzenia skaczą jak żabki, dwa uderzenia w tamburyn – stają na jednej nodze
10. Podziękowanie za wspólną zabawę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here