
Konspekt zajęć w przedszkolu, sport to zdrowie
Temat: Sport to zdrowie!
Cele:
kształtowanie w dzieciach poczucia konieczności rozwijania sprawności fizycznej podczas codziennych zabaw i ćwiczeń gimnastycznych,
uświadomienie korzyści zdrowotnych płynących z aktywności fizycznej,
Dzieci:
wykonują proste ćwiczenia ruchowe,
poznają przeznaczenie sprzętów sportowych,
współpracuje z grupą rówieśników,
uważnie słucha poleceń nauczyciela i poprawnie je wykonuje.
Metody:
metoda zadań stawianych do wykonania,
pokaz, rozmowa.
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel opowiada dzieciom, jak ważny dla prawidłowego rozwoju organizmu jest sport i aktywność fizyczna.
3. Prowadzący zajęcia zapowiada, że dzisiejszy czas poświęcą aktywności ruchowej. Pierwsze zadania sportowe będą związane z szarfami. Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy. Przykładowe ćwiczenia:
– ćwiczenia rozciągające – uczniowie w rękach trzymają szarfę przed sobą i wykonują skłony do podłogi oraz skręty w prawo i lewo,
– ćwiczenia wyprostne – siad klęczny, dzieci podnoszą szarfę do góry, wykonują skłony w przód, sięgając jak najdalej.
4. Nauczyciel prosi aby dzieci swobodnie maszerowały po kole. W rogu sali umiejscowiony jest specjalny drążek, na którym zazwyczaj leżą szarfy. Dzieci kolejno odkładają szarfę na drążek.
5. Ćwiczenia z woreczkami gimnastycznymi. Przykładowy zestaw ćwiczeń:
– Dzieci przekładają woreczek pod kolanem.
– Leżąc na plecach, dzieci starają się sprawnie przełożyć woreczek pod plecami i nad brzuchem.
6. Ćwiczenia stóp. Przykładowy zestaw ćwiczeń:
– Podnoszenie woreczków palcami stóp. Należy pamiętać o zmianie nogi – raz jedna stop, raz druga.
7. Rzucanie woreczkami do celu. Dzieci starają się wrzucić woreczki do dużego pojemnika.
8. Ćwiczenia w parach. Przykładowy zestaw:
– Dzieci siedzą w rozkroku, toczą do siebie nawzajem piłkę.
– Na określony sygnał dzieci w parach trzymają piłki brzuchami. Wygrywa ta para, której się uda najdłużej utrzymać piłkę. Zmiana polecania (zamiast brzucha np. czoło).
9. Część relaksacyjna. Dzieci zostają poproszone o położenie się na dywanie. Podczas spokojnej muzyki wykonują głębokie wdechy i wydechy.
10. Podziękowanie za zabawę.