Scenariusze zajęć logopedycznych w przedszkolu

Scenariusz zajęć logopedycznych
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Temat: Ćwiczenia utrwalające poprawną wymowę głoski „sz”.

Cele:
Uczeń:
–    kształci prawidłowy sposób wymowy głoski szeregu szumiącego,
–    wydłużenie fazy oddechowej,
–    u ucznia następuje usprawnienie narządów artykulacyjnych,
–    rozwijanie percepcji słuchowej.

Metody pracy:
–    słuchowa
–    wzrokowa
–    czuciowa

Przebieg zajęć:

1.    Czynności wprowadzające i organizacyjne.
2.    Zabawa „Szumiący wiatr” – ćwiczenie utrwalające wymowę głoski „sz” w izolacji. Prowadzący prezentuje ułożenie warg i języka naśladując przy tym szum wiatru: szszsz…. Dziecko ma za zadanie powtarzać ruchy i dźwięki logopedy.
3.    Ćwiczenia usprawniające fazę oddechową: Zdmuchiwanie „liści z drzewa”: zabawa w wiatr; Przenoszenie przy pomocy rurki białych kropek na kapelusz muchomora.
4.    Zabawa „jesienne sprzątanie buzi” – Ćwiczenie ma na celu usprawnienie narządów mowy, pionizację czubka języka. Zabawa polega na:
– dotykaniu końcem języka podniebienia twardego (malowanie sufitu);
– dotykaniu czubkiem języka dna jamy ustnej (mycie podłogi);
– wypychaniu językiem policzków (malowanie ścian);
– oblizywaniu zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów ruchem okrężnym (mycie okienek);
–    unoszeniu czubka języka do zębów górnych z jednoczesnym wyrzucaniem go na zewnątrz jamy ustnej (trzepanie dywanu);

5. Zabawa „Koniki jadą” – kląskanie językiem;
„Koniki stoją” – parskanie, wprawianie ust w drganie;
6. Ćwiczenia artykulacyjne usprawniające wypowiadanie głoski „sz”:
– Powtarzanie wyrazów z głoską „sz”
szuka, szumi, szary, Szymek, szyjka,
koszyk, kaszel, brzuszek, poszedł,
kosz, kapelusz, Tomasz,
szmatka,
kasztan, poszły, uszka, myszka, szyszki
– Nazywanie przedmiotów (koszyk, kasztan, szyszka)
liczenie kasztanów, szyszek, koszyków:
dwa koszyki
sześć kasztanów
trzy szyszki
– określanie cech (wielkość, kształt, kolor)

– Powtarzanie zdań
Kasztany leżą w koszyku.
Na drzewie szumią liście.
Szymek ma sześć kasztanów i trzy szyszki.
Tomasz poszedł z koszem na grzyby.
7. Nauka wiersza „Myszka”

Główkę i szyjkę wytnę z kasztanka,
Na brzuszek wezmę maleńką szyszkę,
Ze szmatki – uszka, ogon z gałganka
I do zabawy zrobię ci myszkę.

8. Logopeda wymawia dany wyraz dobrze lub źle.
Dzieci otrzymują polecenie, że gdy usłyszą wyraz wypowiadany nieprawidłowo tupią nogami.
kastan, szumi, szuka, syski, kosyk, kapelusz, myska

9. Podsumowanie zajęć: powtórzenie wiersza „Myszka”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here