
Scenariusz zajęć otwartych muzyczno-ruchowych dla dzieci 4-letnich i ich rodziców „Bezpiecznie podróżujemy’’. Zajęcia odbywać powinny się zarówno w całej grupie jak i w parach.
Cele zajęć, to między innymi:
Integracja dzieci i rodziców w trakcie wspólnej zabawy
Rozwijanie sprawności i równowagi dzieci, w trakcie zabaw (czworakowanie, podskoki)
Pokonywanie lęku i nieśmiałości oraz nauka nawiązywania relacji interpersonalnych
Nauka i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się w rozmaitych sytuacjach – wycieczka do lasu, poruszanie się po ulicy, podróżowanie samochodem
Czerpanie radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy
Metody zajęć: zabawy ruchowo-muzyczne, samodzielne doświadczenia, swobodne wypowiedzi, obserwowanie zachowań innych oraz aktywność nauczyciela, czyli: rozmowa, objaśnianie, opowiadanie, zadawanie pytań i pokaz.
Do przeprowadzenia zajęć potrzebne będą:
Płyty z nagraniami piosenek „Grat autobus”, „Baba Jaga”, „Maszerują dzieci drogą”, oraz nagranie i tekst do piosenki „Klub Pancernik”
Kartonowy domek
Książeczka opisująca bezpieczne zachowania w różnych miejscach i sytuacjach
Sznur
Opaski odblaskowe
Krążki do masażu
Rolka papieru toaletowego
Liść wycięty z brystolu
Kolorowe odblaski dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia rozpoczynamy od piosenki „Maszerują dzieci drogą”, wszyscy wspólnie śpiewają tekst piosenki:
Maszerują dzieci drogą – raz, dwa, trzy
Lewą nogą, prawą nogą – raz, dwa, trzy
A nad drogą słonko świeci i uśmiecha się do dzieci – raz, dwa, raz, dwa, trzy
Maszerują dzieci drogą – raz, dwa, trzy
Lewą nogą, prawą nogą – raz, dwa, trzy
Naprzód zuchy, naprzód śmiało
Będzie przygód co niemało – raz, dwa, raz, dwa, trzy
Na końcu piosenki wszyscy siadają w kole
2. Niespodziewany list
Dzisiaj zdarzyła mi się niesamowita historia, kiedy otworzyłam okno, aby przewietrzyć naszą salę, niespodziewanie wpadł do niej taki duży liść, niestety nie wiem skąd pochodzi. Myślicie, że przywiał go wiatr z daleka? (należy pokazać liść dzieciom). O, spójrzcie, tu jest coś napisane, przeczytajmy zatem tę wiadomość.
Drogie ……. Zapomniałam, gdzie schowałam dla Was ……., może zostawiłam go w ….., może nad ……. a może mam go po prostu w swoim …….. Bardzo Was proszę, pomóżcie mi go znaleźć.
Czarodziejka Różyczka
( w wykropkowanych miejscach są rysunki; dzieci, prezentu, lasu, rzeki oraz domku)
Pomóżmy zatem Czarodziejce Różyczce odnaleźć prezent!
3. Ruszamy zatem w podróż, żeby odnaleźć prezent Czarodziejki Różyczki, pierwszym naszym środkiem lokomocji będzie autobus.
Czy wiecie jak należy się zachowywać podróżując autobusem lub samochodem?
O czym trzeba zawsze pamiętać podróżując w ten sposób? (zapinanie pasów, odpowiednie zachowanie).
Rodzice otrzymują tekst piosenki „Klub Pancernika”, przed wyruszeniem w podróż wszyscy zaśpiewajmy razem na melodię z serialu „Czterej Pancerni i pies”
4. Rodzice śpiewają piosenkę a dzieci nasłuchując słów ilustrują je:
Siedzimy spokojnie, podziwiamy świat
I jest bardzo fajnie jechać sobie tak
Do wozu wchodzimy, w siodełku siedzimy,
Zapinamy pas.
W klubie Pancernika jeździsz w fotelikach
Jest bezpiecznie tak.
5. Zabawa „Jedziemy gratem – autobusem”
Czy wszyscy pasażerowie Grata-Autobusu mają zapięte pasy? Tak? W takim razie ruszamy!
Przyjeżdżamy do lasu.
Rozkładamy linę, która będzie naszą ścieżką
Rozwijamy rolkę papieru i kładziemy krążki, to będzie rzeka płynąca przez nasz las.
6. Jak trzeba się zachowywać w lesie? Zabawa Tak/Nie
Nasz autobus dojechał już na skraj lasu, jednak zanim wysiądziemy z niego i wejdziemy do lasu sprawdźmy, czy wszyscy wiedzą, jak należy zachowywać się w lesie? Na pytania odpowiadamy „tak” lub „nie”.
Czy możemy przynosić z lasu do domu grzyby?
Czy możemy w lesie robić dużo hałasu?
Czy dzieci mogą chodzić do lasu same?
Czy powinniśmy w czasie spaceru do lasu trzymać za rękę mamę lub tatę?
Czy w lesie można usłyszeć jak pięknie śpiewają ptaki?
Czy można niszczyć drzewa i rośliny?
Czy można zrywać maliny i jagody z krzaka i od razu je zjadać?
Czy po powrocie do domu powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy kleszcza na swoim ciele?
Czy po pobycie w lesie możemy zostawić tam swoje śmieci, wyrzucić na przykład butelki po napoju lub opakowania po jedzeniu?
Czy można bawić się ogniem w lesie?
Czy można deptać trawę, mech i kwiaty rosnące w lesie?
Kończymy naszą zabawę?
Chyba już wszyscy wiecie jak należy się zachowywać w lesie, dlatego też możemy wyruszyć
w naszą drogę
7. Przeszkody w lesie
Wąska ścieżka – wszyscy przechodzimy po wąskiej ścieżce nie zbaczając z drogi
Rzeka z kamieniami – musimy pokonać strumyk tak, by nie zmoczyć stóp
Błoto na ścieżce – trzeba przeskoczyć przez ścieżkę
Lisia nora – rodzice stają na drodze w rozkroku, dzieci muszą przejść między nogami na czworaka
Docieramy do polany pełnej małych kamyczków, które trzeba poprzesuwać – rodzice przesuwają dzieci a dzieci przesuwają rodziców
Wielka wichura powaliła w lesie drzewa – rodzice tworzą powalone drzewa pod którymi przejść muszą dzieci
Przeszliśmy już długą drogę a nadal nie odnaleźliśmy prezentu, o którym w liście mówiła Czarodziejka Różyczka. Musimy chyba wziąć lornetkę, aby rozejrzeć się dokładnie po okolicy.
8. Lornetka – rozglądamy się w prawo, w lewo, poszukujemy domku, o którym Czarodziejka wspominała w liście. Być może to tam znajdziemy obiecany prezent. Zanim znajdziemy domek zaśpiewajmy Czarodziejce piosenkę, na pewno jej będzie miło, gdy usłyszy nasz śpiew. Może wtedy Nasza Czarodziejka wyczaruje jeszcze coś dla nas. Spróbujmy zatem!
9. Wspólny taniec i śpiewanie piosenki „Czarownice”
Baby Jagi siostry wiedźmy
Czarodziejska nasza moc
Gdy zechcemy damy słońce
Gdy zechcemy łzy gorące
Cha (4x) w kotle żar
Zapach siarki, ognia czar
Gromy z nieba, błyskawice
Miotły w górę, czarownice
Baby Jagi, siostry, wiedźmy
Posiadamy wielką moc
Czarodziejską kulę mamy
Cały świat w niej oglądamy
Baby Jagi, siostry, wiedźmy
Czarodziejska nasza moc
Stare księgi przeglądamy
Więc tysiące zaklęć znamy
10. Znalazł się nasz prezent! Otwieramy wspólnie paczkę, a w niej znajdują się odblaski dla każdego dziecka. Rozmowa z dziećmi, czy wiedzą co to jest i do czego służy? Czy któreś
z dzieci wie w jaki sposób się je nosi. Rozmawiamy z dziećmi jakie zadanie spełniają odblaski
i dlaczego każde dziecko powinno zawsze mieć odblask na swoi ubraniu. Wszyscy otrzymują także na koniec książeczki na temat bezpieczeństwa, które wspólnie z rodzicami można pokolorować w domu.
11. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne.