Scenariusz lekcji bibliotecznych w szkole podstawowej i przedszkolaków

scenariusze lekcji bibliotecznych w szkole podstawowej i przedszkolaków

SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

Temat: Moje pierwsze spotkanie z biblioteką.

 

Cele lekcji:

            Uczeń:

–        poznaje bibliotekę, zasady korzystania z niej,

–        pamięta godziny pracy biblioteki,

–        potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z regulaminem,

–        umie samodzielnie dokonać wyboru książki do czytania

 

Metody pracy:

pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne

 

Formy pracy:

–        indywidualna,

–        praca w grupach,

 

 

TOK LEKCJI

 

Faza wstępna:

1)      Czynności wprowadzające: powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu.

2)      Każdy uczeń losuje kolorową wizytówkę w kształcie: koła, kwadratur, trójkąta, prostokąta.

 

Faza realizacyjna:

1)      Nauczyciel prosi dzieci, żeby utworzyły pociąg, którym wybiorą się w podróż do krainy baśni i bajek. Pomaga dzieciom ustawić się w wagoniki wg kształtu wizytówek.

2)      Prowadzący wybija rytm na tamburynie, uczniowie maszerują według niego wokół sali.

3)      Pierwszy przystanek: makieta zamku Kopciuszka. Nauczyciel ma kopiertę z zadaniem, którą odnalazł w zamku. Pokazuje dzieciom rekwizyt – pantofelek. Dzieci rozwiązują zagadki (załącznik 1).

4)      Po prawidłowo odgadniętej zagadce, uczniowie znajdują plansze z napisem: Kopciuszek i książka. Uczniowie odczytują głośno te wyrazy.

5)      Kolejny przystanek : makieta zamku Śpiącej Królewny. Kolejna zagadka, kolejny rekwizyt (wrzeciono). Próba odgadnięcia do czego służy. Nauczyciel objaśnia co to jest i jak się tym posługuje. Odczytanie zagadek (załącznik 1)

6)      Odnalezienie planszy z napisem: śpiąca królewna oraz biblioteka.

7)      Nauczyciel objaśnia uczniom czym jest biblioteka.

8)      Chata Baby Jagi: rekwizyt pierniczek, koperta z zagadkami (załącznik 1).

9)      Odnalezienie kolejnych plansz z wyrazami Baba Jaga i bibliotekarz.

10)  Nauczyciel na tablicę przyczepia plansze, informuje uczniów, że podróż po krainie baśni dobiegła końca i zaprasza dzieci do ławek.

11)  Dzieci – wagoniki odłączają się według następującej kolejności: prostokąty, trójkąty, kółka, kwadraty.

12)  Nauczyciel odczytuje uczniom wiersz J. Huszczy „Skarga Książki.

13)  Prezentacja planszy z regulaminem biblioteki oraz godzinami jej otwarcia. Omawia zasady korzystania z biblioteki. Pokazuje i omawia kartę czytelnika i kartę książki. Wyjaśnia oznaczenie książek, zapoznaje uczniów ze sposobem ich wypożycznia.

14)  Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówki z hasłem „KSIĄŻKI”. Uczniowie mają za zadanie uzupełnienie diagramu (załącznik 2)

15)  Prezentacja efektów pracy. Wspólna próba rozwiązania zagadki.

Faza podsumowująca:

1) Nauczyciel podsumowuje efekty pracy dzieci oraz poznane wiadomości.

2) Rozdanie ucziom kolorowych zakładek zachęcające do odwiedzania biblioteki i czytania książek.

3) Uczniowie w zeszytach  notują „prośby książki” (załącznik 3).

4) Na zakończenie Nauczyciel prowadzi uczniów do biblioteki, gdzie mogą wypozyczyć pierwszą książkę.

 

 

Załącznik 1.

Zagadki do przystanków :

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
– Choć nie ma zamka ani kluczyka często otwierasz ją i zamykasz.
– W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków, bajek i opowieści.

– Każda królewna, a tym bardziej ona, uważać winna na wrzeciona.

– 10 liter ma to słowo,
a na końcu jest w nim teka.
Książka tam na Ciebie czeka,
Coraz inna, coraz nowa,
Zwie się…”

– Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę z pierniczka?
– Kto ma na półkach książek bez liku?
I dba o książki i czytelników?

 

Załącznik 2.

(KOPCIUSZEK, JAŚ FASOLA, JAŚ I MAŁGOSIA, ŚPIĄCA KRÓLEWNA, ŚNIEŻKA, CZERWONY KAPTUREK, KRÓLOWA ŚNIEGU; hasło KSIĄŻKI)

 

Załącznik 3.

 

Prośby książki

1. Myj ręce przed czytaniem.
2. Nie zaginaj rogów kartek- używaj zakładek.
3. Nie zwijaj książki w rulon.
4. Nie pisz i nie rysuj w książce.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here