Scenariusz zajęcia w grupie dzieci „Misie” pt.: ,,Przygoda Misia’’
Cele ogólne:
Przyzwyczajanie dzieci do zgodnej zabawy;
Rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem sali;
Cele szczegółowe:
umuzykalnianie dzieci,
rozwijanie wyobraźni,
rozwijanie umiejętności koncentrowania uwagi,
rozwijanie sprawności manualnej rąk.
Przebieg zajęcia:
1. „Kto to”?- stopniowe odsłanianie przywieszonej na tablicy ilustracji misia; dzieci odgadują kto jest ukryty na obrazku;
2. Ekspresja ruchowa: zabawa ruchowo – naśladowcza pt.: „Idzie miś”
Idą misie parami,
tupią głośno nóżkami.
Prawą nóżką tup, tup, tup.
Lewą nóżką tup, tup, tup.
3. Słuchanie wiersza pt.: „Naprawimy misia” recytowanego przez nauczycielkę z wykorzystaniem sylwet:
Kto misiowi urwał ucho?
No, kto? – pytam.
Cicho, głucho…
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para.
Naprawimy szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
– rozmowa na podstawie wiersza: – Co się przydarzyło misiowi? – Kto mógł urwać ucho misiowi?;
– Co zrobić, żeby uniknąć sytuacji konfliktowych? – rozmowa na temat co zrobić, kiedy w jednym czasie dwoje dzieci chce się bawić jedną zabawką;
– W jaki sposób można prosić o zabawkę? – recytacja przez nauczyciela wierszyka „Trzy czarodziejskie słowa”:
Trzy czarodziejskie słowa znam;
Proszę, dziękuję, przepraszam.
uświadamianie dzieciom, że należy często używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Wspólne z nauczycielem powtórzenie wierszyka;
– naprawa misia: przyszywanie ucha przez nauczyciela;
4. Ekspresja muzyczna: zabawa muzyczno – ruchowa pt: „Pociąg misiów” do piosenki pt.: „Jadą misie”;
5. „Miś”- przyklejanie misia z elementów z papieru kolorowego;
6. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.
