Scenariusz zajęcia plastyczne

Scenariusz zajęcia plastyczne

Temat: Ptaki z zaczarowanego ogrodu- zajęcia plastyczne (malowanie farbami).

CELE:

-przypomnienie wiadomości na temat ptaków odlatujących na zimę oraz tych, co pozostają w kraju

-przypomnienie nazw ptaków, ich koloru upierzenia, wyglądu

-utrwalanie znajomości kolorów

– poszerzanie wiadomości przyrodniczych dotyczących budowy ciała ptaka (głowa, dziób, brzuch, skrzydła, ogon, nogi)

-wzbogacanie doświadczeń plastycznych poprzez malowanie farbą

-doskonalenie umiejętności odzwierciedlania doświadczeń i wiedzy w pracy plastycznej

-zachęcanie do estetycznego wykonania pracy

POMOCE:

Kartki, farby, plakaty z ptakami odlatującymi i nieodlatującymi na zimę, pędzle, mazaki kolorowe

FORMY:

– grupowa

-indywidualna

METODY:

– słowna

-aktywizująca

-praktycznego działania

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie dzieci. Rozmowa na temat wczorajszych zajęć. Przypomnienie wiadomości z zakresu bloku przyrodniczego. N. prosi dzieci aby wymieniły ptaki zostające w Polsce na zimę. Dzieci za pomocą tablic pomocniczych wskazują ptaki, opowiadając przy tym jak one wyglądają i wymieniając ich nazwę. Następnie N. prosi aby dzieci wymieniły ptaki odlatujące z Polski na zimę. Analogicznie dzieci wymieniają nazwy i opisują wygląd danego ptaka.
  1. Zabawa ,,portret ptaka”. Dzieci na prośbę N. zamykają oczy.

N. :,,Wyobraźcie sobie, że jesteście w pięknym ogrodzie. W tym ogrodzie jest dużo barwnych kwiatów. Są w kolorze, żółtym, niebieskim, czerwonym, pomarańczowym. Razem tworzą przecudowną tęczę. Wsłuchajcie się w muzykę. Wyobraźcie sobie teraz jakimi będziecie ptakami. Teraz powolutku wykluwacie się z jajek i delikatnie zaczynacie fruwać w czarodziejskim ogrodzie. Doskonale! Tak długo fruwaliście, że potrzebujecie teraz odpocząć. Otwieracie oczy”.

3. N. rozdaje dzieciom białe kartki. Każde dziecko dostaje również kolorowy flamaster. N. na białej kartce, którą trzyma w ręku przypomina z pomocą dzieci budowę ptaka: dziób, skrzydła, ogon, tułów, oczy, nogi, pazurki. Następnie każde dziecko głośno nazywa kolor mazaka jaki otrzymał. Po chwili dzieci przystępują do rysowania ptaka flamastrami na kartce.

4. Praca dzieci przy stolikach. W trakcie pracy N. rozmawia z dziećmi. Pyta jakiego koloru ptaka malują, jak się będzie nazywał. Podpisuje prace dzieci.

5. Zakończenie. N. odkłada prace dzieci do wyschnięcia. W tym czasie dzieci myją ręce. Wyznaczone dzieci za pomocą dorosłego porządkują stoliki.

Po wyschnięciu prac N. tworzy wystawę dla rodziców. Dzieci odszukują swojego ptaka i próbują nadać mu nazwę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here