Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
w grupie 5-latków „0-1”.
Data: 25.11.2014 r.
Prowadząca: Joanna Skowronek
Grupa: 5latki „0-1”
Temat kompleksowy: „Zwierzęta leśne jesienią”
Temat: „Mój miś” – tworzenie misia z masy solnej.
Treść z podstawy programowej: Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
Cele poznawcze:
– zapoznanie z formą plastyczną: lepienie z masy solnej
– zapoznanie z treścią wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia”
– zapoznanie z Dniem Pluszowego Misia
Cele kształcące:
– kształtowanie sprawności manualnych i orientacji przestrzennej,
– poszerzenie doświadczeń plastyczno- konstrukcyjnych
Cele wychowawcze:
– rozbudzanie w dzieciach wiary we własne siły
Cele szczegółowe:
Dziecko po zajęciach:
– zaśpiewa piosenkę „Chodźcie wszyscy tu do koła”
– wypowie się na temat wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Naprawimy misia”
– przedstawi i opisze wygląd swojego misia
– wykona misia z masy solnej
– oceni zajęcia metodą aktywizującą
– zatańczy z misiem do piosenki „Gummi Miś”
– zna zasady panujące podczas lepienia z masy solnej
– wie z czego zrobiona jest masa solna
– wie czyje święto obchodzimy 25 listopada
Czas trwania: 50min
Metody:
– rozmowa,
– obserwacji i pokazu,
– praktycznego działania,
– metoda aktywizująca
Formy: indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne: ceraty, podkładki, masa solna, ziarna pieprzu, kartoniki z imionami, kartonik z zagadką, miś pluszowy, wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Naprawimy misia”, pendrive z piosenką „Gummi Miś”.
Przebieg zajęć:
- Część wstępna:
1. „Chodźcie wszyscy tu do koła”
Dzieci wraz z nauczycielem rozpoczynają zajęcia wspólnym śpiewem i pokazywaniem piosenki pt. „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. „Zagadka o misiu”
Nauczyciel przedstawia dzieciom zagadkę dotyczącą tematu dzisiejszych zajęć.
- Część główna:
1. Dzień Pluszowego Misia – krótka rozmowa nauczyciela z dziećmi
Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień – Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie i opiszcie teraz swoich ulubieńców.
2. Wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Naprawimy misia”
Wysłuchanie przez dzieci wiersza, próba odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania:
- Dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
- Co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?
- Czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)
3. Zachęcenie do ulepienie misia z masy solnej
Zapoznanie dzieci z zasadami panującymi podczas pracy z masą solną, wyjaśnienie z czego zrobiona jest masa solna, przekazanie instrukcji wykonania misia, ze zwróceniem uwagi na części ciała, które trzeba dokleić oraz zastosowanie ziaren pieprzu, zaprezentowanie wykonania misia.
4. Taniec ze swoim misiem do piosenki „Gummi miś”
5. Tworzenie misia z masy solnej
Dzieci zasiadają do stolików, na których przygotowane są wszystkie materiały potrzebne do wykonania pracy.
6. Wystawa prac
Omówienie wykonanych prac, wybór najciekawszego misia.
C. Część końcowa.
- „Ocena zajęć”
Dzieci oceniają zajęcia – pluszaki w górze – zajęcia się podobały, pluszaki w dole – zajęcia się nie podobały.
- „Nagrody”
Wyróżnienie i nagrodzenie naklejką „Przyjaciel Pluszowego Misia” dzieci, które grzecznie zachowywały się podczas zajęć.
Zajęcia obserwowała: Zajęcia prowadziła:
Załącznik:
Kto misiowi urwał ucho?
No kto?- pytam.
Cicho, głucho…
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
Naprawimy szkodę zaraz. O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.