Scenariusz zajęć z wychowania do życia w rodzinie

Konspekt zajęć z wychowania do życia w rodzinie

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 Temat: „Rodzina”

Cele ogólne:

  • Uczeń zna pojęcie rodziny;
  • Uczeń potrafi wymienić podstawowe funkcje rodziny;
  • Uczeń zna wartości i tradycje rodzinne;
  • Uczeń potrafi pracować w grupie;
  • Uczeń wyraża swoją opinie i dzieli się nią w grupie;

Metody:

  • Aktywizujące;
  • Czynne;
  • Słowne;

Forma pracy:

  • praca indywidualna;
  • praca w grupie;
  • dyskusja;
  • pogadanka;

Pomoce dydaktyczne:

  • maskotka, krzyżówka na kartonie, Słownik Języka Polskiego, przygotowane karty pracy, plansza z literami, kartki, kolorowe mazaki, kredki;

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie obecności i przygotowanie sali do zajęć;
  2. Wprowadzenie w tematykę lekcji.

Nauczyciel krótko wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Wymienia pojęcia, które dzieci powinny zapamiętać oraz funkcje, jakie pełni rodzina.

  1. „Jak się dzisiaj czujesz?”

Uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel trzyma w ręku maskotkę, rzuca ją do uczniów i pyta jak się dzisiaj czują. Uczniowie odpowiadają kolejno na pytanie.

  1. Krzyżówka (10min)
    1. Chodzi do tyłu. (rak)
    2. Bez niej nie ma życia na ziemi. (woda)
    3. Lubi bawić się zabawkami. (dziecko)
    4. Kręci się w oku, gdy coś cię boli. (łza)
    5. Najdroższe dla człowieka. (życie)
    6. Potrzebny do oddychania. (tlen)
    7. Głowa rodziny. (tata)

Nauczyciel czyta dzieciom pytania. Uczeń ochotnik zapisuje odpowiedzi na przygotowanej krzyżówce. Gdy odgadnięte zostanie hasło jedno dziecko odczytuje je głośno.

 

 

  1. „Burza mózgów”

Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo rodzina. Każdy uczeń podchodzi do tablicy i dopisuje swoje skojarzenie ze słowem rodzina. Ćwiczenie trwa dopóki uczniom nie wyczerpią się wszystkie skojarzenia. Na zakończenie ochotnik odczytuje na głos wszystkie wymienione skojarzenia.

  1. „Definicja”

Ochotnik szuka w Słowniku Języka Polskiego definicji słowa „rodzina” i odczytuje je na forum klasy.

  1. „Niedokończone zdanie”

Każdy uczeń dostaje od nauczyciela kartkę, na której musi dokończyć zdanie: „Rodzina to-…. „ Po chwili zastanowienia dzieci odpowiadają, później czytają na głos swoje odpowiedzi. Każda odpowiedź jest nagrodzona brawami. Przez chwilę trwa dyskusja.

  1. „Tradycje”

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Zadaniem uczniów jest wypisanie jak najwięcej tradycji, które kojarzą im się z rodziną, są obchodzone i kultywowane w ich domach. Po wykonaniu zadania, lider każdej grupy odczytuje wymienione przez uczniów tradycje. Po zadaniu powinna nastąpić dyskusja. Nauczyciel musi zwrócić uwagę na to, że większość tradycji się powtarza, ale zdarzają się też tradycje wyjątkowe i charakterystyczne tylko dla niektórych rodzin.

  1. „Co ja mogę dać rodzinie?”

Nauczyciel wykorzystuje metodę ABC. Na przygotowanym wcześniej szablonie na brystolu z literami uczniowie dopisują swoje pomysły w odpowiedzi na pytanie nauczyciela: „Co ja mogą dać swojej rodzinie”

Proponowane litery: A, B, C, D, E, G, I, K, L, M, N, O, P, R, S, T, W, Z

(uczniowie wymyślają między innymi: C – czułość, D – dobro, F – figle, G – gotowość,
Ł – łzy szczęścia, M – miłość, R – rozum, S – szczęście, O – opieka…);

  1. „Ćwiczenie na zakończenie”

Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi ich, aby spróbowali za pomocą ruchu oddać swój nastrój. Zabawę rozpoczyna nauczyciel. Następnie kolejno każde dziecko prezentuje swoje emocje.

Podsumowanie i zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here