SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKOTERAPII
Grupa: 4- latki
Cele:
Rozładowanie negatywnych emocji za pomocą ruchu i gry na instrumentach
Kształcenie zdolności i zainteresowań muzycznych
Integracja z grupą
Formy: praca grupowa
Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne (np. bębenek, trójkąt, kołatka, grzechotka, tamburyno), płyta z muzyką, odgłosy przyrody, „Cztery pory roku” Vivaldiego, „Marzenie” – R.Schumann, „Jadą misie”, „W murowanej piwnicy”, paski bibuły
Przebieg zajęć:
1. Odreagowanie:
Dzieci w rytm szybkiej muzyki maszerują po sali w różnych kierunkach wymachując paskami bibuły. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i podskakują. Ćwiczenie powtarzane jest kilka razy.
Dzieci w rytm spokojnego uderzania przez nauczyciela w bębenek powoli maszerują po obwodzie koła, w rytm szybkiego uderzania biegną.
Nauczyciel cichutko uderza w trójkąt, dzieci siedząc na dywanie cichutko się śmieją, gdy nauczyciel uderza mocniej w trójkąt, śmiech zmienia się na głośniejszy. Ćwiczenie powtarzane kilka razy.
2. Zrytmizowanie:
Nauczyciel uderza na bębenku rytm, a dzieci powtarzają go klaszcząc w dłonie.
Dzieci stają naprzeciwko siebie, jedno z nich ma w ręce losowo wybrany instrument. Drugie dziecko wystukuje podany rytm klaszcząc go. Potem dzieci wymieniają się instrumentami.
3. Uwrażliwienie:
Dzieci odtwarzają melodię na instrumentach wybrany losowo przez nauczyciela utwór.
Nauczyciel włącza losowy utwór, a dzieci naśladują ruchem i gestem nastrój muzyki (gdy muzyka jest spokojna i refleksyjna- dzieci mogą kłaść się na dywanie, a gdy wesoła i skoczna- uśmiechać się czy klaskać).
4. Relaksacja:
Nauczyciel włącza dzieciom nastrojową muzykę. Dzieci kładą się, zamykają oczy i wyciszają, powoli i spokojnie oddychając.
5. Aktywizacja:
Przy skocznej piosence dzieci powoli wstają z dywanu, rozluźniają ręce, wymachują nimi, potem nogami. Głową zaś naśladują rytm zegara. Całe ciało poruszają luźno.
6. Zakończenie zajęć:
Nauczyciel siadając z dziećmi w kole i zadaje pytania:
Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcie?
Które ćwiczenie chcielibyście jeszcze powtórzyć?