Scenariusz zajęć z języka polskiego Akademia Pana Kleksa

scenariusz zajęć z języka Polskiego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

DOT. LEKTURY „AKADEMIA PANA KLEKSA”

 

 

Temat: Witaj w świecie Pana Kleksa!

 

Cele lekcji

Uczeń:

–        korzysta z różnych źródeł i potrafi odnaleźć w nich potrzebne informacje (np. encyklopedie, słowniki wyrazów obcych, słowniki języka polskiego)

–        umie samodzielne zredagować tekst reklamowy,

–        samodzielnie sporządza notatki.

 

Metody:

–        problemowa, gra dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne

 

Środki dydaktyczne:

–        encyklopedie, słowniki, karta ćwiczeń, plansza z krzyżówką

 

Formy pracy:

–        praca w zespole,

–        praca indywidualna.

 

Przebieg lekcji:

 

Część wstępna

1)      Czynności organizacyjne- sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.

2)      Zapisanie tematu lekcji.

3)      Podział uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje encyklopedie, słownik pisarzy polskich i słownik postaci literackich.

Część właściwa:

1)      Nauczyciel zleca każdej grupie zadanie odnalezienia w otrzymanych pomocach naukowych notatki o autorze lektury lub poszczególnych jej bohaterów.

2)      Każdy zespół ma ok. 5 min. na sporządzenie notatki na temat danej postaci.

3)      Prezentacja pracy grupowej. W trakcie prezentacji pozostałe grupy notują w zeszycie najważniejsze informacje.

4)      Krótkie podsumowanie: uporządkowanie informacji dotyczących autora oraz głównych bohaterów.

5)      Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciem reklamy. Podaje również przykładowe teksty reklamowe. W zeszycie uczniowie notują najważniejsze cechy tego gatunku.

6)      Nauczyciel ponownie zleca każdemu zespołowi zadanie. Każda grupa ma sformułować tekst reklamowy zachęcający do zapisania się na zajęcia do Akademii Pana Kleksa.

7)      Po ustalonym czasie każda grupa odczytuje swoje teksty. Zespoły wybierają najlepszy tekst. Zwycięzcy otrzymują oceny bardzo dobre.

Część końcowa:

1)      Krótka pogadanka podsumowująca zdobyte na lekcji informacje.

 

Praca domowa

Uczniowie otrzymują karty z krzyżówką, w której jest wpisane hasło: PAN KLEKS. Ich zadaniem jest wymyślenie zagadek do poszczególnych liter w krzyżówce.

 

 

 

 

KARTA PRACY:

 

1)      Na podstawie otrzymanych materiałów źródłowych (encyklopedie, słowniki postaci literackich, słowniki pisarzy polskich) sporządź krótką notkę dotyczącą:

– Jan Brzechwa (grupa 1)

– Pan Kleks (grupa 2)

– akademia (grupa 3)

– Adam Niezgódka (grupa 4)

– Mateusz (grupa 5).

2)      Podczas prezentacji poszczególnych grup sporządź notatki w zeszycie dotyczących pojęć przypisanych innym grupom.

3)      Sporządź krótki tekst reklamowy zachęcający do uczestnictwa w zajęciach w akademii Pana Kleksa.

4)      Do podanego hasła w krzyżówce ułóż pytania:

 

P
A
N
////
K
L
E
K
S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here