Scenariusz zajęć w żłobku

Scenariusz zajęć w żłobku
Żłobek często niesłusznie kojarzy nam się z przykrą ewentualnością, jeżeli nie mamy z kim zostawić dziecka. Zła opinia o żłobkach, być może dawniej prawdziwa, dziś nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obecnie maluchy mogą z zajęć w żłobku wynieść o wiele więcej niż z kontaktu z babcią czy opiekunką.
Codzienny harmonogram
Pokutująca od lat zła opinia o żłobkach nie jest już dziś aktualna. Nowoczesne placówki wyposażone w sprzęty i zabawki certyfikowane pod względem bezpieczeństwa dla dzieci, są dostępne dla każdego kto tylko wyrazi taką potrzebę. Współczesne żłobki, zarówno te prywatne jak i publiczne oferują naszym dzieciom mnóstwo zajęć wspomagających ich ogólny rozwój, a także rozwijających ich indywidualne zdolności. Odpowiednio wyszkolony personel dba o to aby dzieciom nie stała się krzywda i aby były w dobrej kondycji, ale też aby dobrze się czuły i bawiły w ich placówce. Przeciętny dzień w żłobku przebiega według ustalonego scenariusza: pory posiłków, zabiegi higieniczne i leżakowanie. Pory posiłków wyglądają podobnie w różnych żłobkach i jest to : śniadanie (8.00), II śniadanie (9.30), obiad (10.30 – 11.30), podwieczorek (14.00 – 14.30). Kolację zwykle dziecko je już w domu około 18. Skład posiłków zależy oczywiście od wieku dziecka i jest ustalany przez dietetyka. Po obiedzie zwykle zaczyna się leżakowanie, które trwa od 1 godziny do nawet 2,5 godziny. Niektórym maluchom trudno jest się przyzwyczaić do spania po posiłku, gdyż nigdy tego nie robiły. Jest to uzależnione oczywiście od wieku dziecka, w grupach starszych dzieci leżakowanie jest krótsze. Przed posiłkami jest wspólne mycie rączek, a po nich mycie ząbków. Inne czynności higieniczne są wykonywane w razie potrzeby. Dzięki przebywaniu w żłobku dzieci uczą się samodzielności w czynnościach fizjologicznych (uczą się korzystania z nocniczka lub toalety) oraz higienicznych (takich jak mycie zębów, często przy tym podpatrują starszych kolegów).
Jakie zajęcia oferują żłobki
Oprócz dbania o bezpieczeństwo, sytość i czystość maluchów, żłobki dbają także o ich rozwój intelektualny i fizyczno-ruchowy. Żłobki oferują blok zajęć ogólnorozwojowych w czasie których dziecko wzbogaca zasób słów i umiejętność mowy, uczy się współpracy z innymi oraz ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Gry i zabawy proponowane przez żłobki mają często funkcję dydaktyczną. Polegają one na nauce wierszyków, śpiewaniu piosenek, oglądaniu ilustracji, nazywaniu przedmiotów, opowiadaniu bajek oraz poznawaniu zwierząt i roślin. Do zajęć ogólnorozwojowych należą też zająca plastyczne, które dają dzieciom dużo radości. Na zajęciach plastycznych dzieci korzystają z różnych technik takich jak: plastelina, bibuła, farby, kredki, modelina, ścinki materiałów itp. Nie jest tu ważny efekt końcowy ale zabawa i rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni dziecka. Różne techniki plastyczne pozwalają rączkom dziecka pracować z rozmaitymi materiałami co dodatkowo uatrakcyjnia zadanie i ćwiczy zmysł dotyku. Zajęcia plastyczne uczą też dziecko rozpoznawania i nazywania kolorów.
Innymi zajęciami, które oferują żłobki są zajęcia muzyczno-ruchowe. Najczęściej wykorzystuje się na nich muzykę dla dzieci, klasyczną, relaksacyjną lub odgłosy natury. Takie zajęcia rozwijają zmysł słuchu, równowagi, poczucie rytmu i gimnastykują mięśnie. Dodatkowo pomagają też we wzajemnej integracji maluchów. W tego typu zajęcia można wpleść elementy gimnastyki korekcyjnej, która zapobiega wadom postawy i stóp.
W żłobkach jest tez mnóstwo zabawek, które rozwijają zdolności dziecka. Są to na przykład kąciki tematyczne (do zabawy w sklep, szpital itp.), które poszerzają zasób słów dziecka i ćwiczą jego zdolność mowy oraz pamięć. Natomiast zabawy manualno-konstrukcyjne takie jak klocki rozwijają wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dziecka.
Poza tym w żłobkach celebrowane jest wiele świąt, co sprzyja zdobywaniu przez dzieci wiedzy o świecie, a także jest okazją do dodatkowej rozrywki. Świętami, których znaczenie jest przybliżane dzieciom w żłobku są: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Dzień Dziecka, Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Sportu itp. Często z okazji takich świąt organizowane są przedstawienia lub małe akademie. Maluchy uczęszczające do żłobka mogą też uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach, piknikach rodzinnych (dla dzieci i rodziców), oglądać zaproszone do placówki grupy teatralne, przestawnia cyrkowe i występy muzyczne. Dodatkowo urodziny każdego dziecka są świętowane przez cała grupę i wychowawców.
Jeżeli jest takie zapotrzebowanie żłobki coraz częściej oferują zajęcia z logopedą i gimnastykę korekcyjną. Czasami zatrudniają tez psychologów, którzy pomagają dziecku rozwijać jego umiejętności współpracy w grupie, komunikację międzyludzką oraz pomagają im radzić sobie z problemami, a także uczą je czym jest inteligencja emocjonalna.
Jak przebywanie w żłobku rozwija nasze dziecko
Przebywanie w żłobku przede wszystkim uczy dzieci samodzielności. Maluchy są co prawda pod czujną opieką, ale nie ma takiej możliwości aby na jedno dziecko przypadał jeden opiekun więc przytrafia się im dużo okazji do samodzielnego działania. Dzięki pobytowi w żłobku nasze pociechy uczą się samodzielnego: ubierania się, jedzenia, czynności higienicznych itp. Dodatkowo kształtują się ich zdolności interpersonalne, werbalne, plastyczne, a także poszerza się ich wiedza ogólna. Żłobki dbają także o rozwój fizyczny i zdrowe odżywianie dzieci więc, sądzę że są idealną, a nie ostateczną alternatywą dla zapracowanych rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here