Scenariusz zajęć z dziećmi 5-letnimi
Opracowała Anna Furmanek
- Temat: ”W TEATRZE”
- Cel ogólny:
Wprowadzenie dzieci w świat teatru
- Cele operacyjne:
Rozumie i właściwie stosuje pojęcia związane z teatrem
Przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych
Wypowiada się na określony temat
Uważnie słucha czytanego tekstu i odpowiada na pytania związane z utworem
Uczestniczy w zabawach ruchowych
Uważnie słucha utworów muzycznych i reaguje na nie ruchem
- Metody: zbiorowa, indywidualna, grupowa
- Formy: pogadanka, prezentacja, zabawa, drama, burza mózgów
- Pomoce dydaktyczne: plakat, bilety do teatru, zagadka, piosenka „Magiczne miejsce” m. Majewski, wiersz „Makówkowy teatrzyk” H. Belcherowej , kukiełki do wiersza, lalki teatralne, ilustracje przedstawiające poprawne zachowanie, napisy i ilustracje (sceny, kurtyny, oświetlenia, widzów, aktorów, lalek itp.)
- Przebieg zajęć:
- „Kup bilet”- zabawa porządkowa
Nauczyciel wita dzieci i zaprasza do zabawy porządkowej . Każde dziecko otrzymuje bilet od „Bileterki” i wraca na swoje miejsc miejsce.
Dzieci próbują odczytać, co jest napisane na bilecie.[1.2]
- Nauczyciel przekazuje dzieciom podstawowe informacje o teatrze:
„Teatrem nazywamy budynek lub przedstawienie dawane na żywo przez aktorów dla zgromadzonej publiczności. Przedstawienie bez aktora jest niemożliwe. Już bardzo dawno temu ludzie lubili chodzić do teatru, była to kiedyś jedyna rozrywka. Teatr pozwala widzom przenieść się w świat fantazji, żywego słowa, zmusza do refleksji, bawi. Pierwszymi widzami byli starożytni Grecy- były to przedstawienia na powietrzu i kiedyś mogli w tym teatrze występować tylko mężczyźni- nawet damskie role przedstawiali. W Polsce teatr funkcjonował przed kościołami, na placach targowych a także na dworach królewskich i szlacheckich, potem dopiero trafia do budynków zwanych tatrami.
Najbardziej znany teatr to grecki, gdzie aktorzy grali w maskach o wyrazistych rysach twarzy, bogato zdobionych strojach i na koturnach- wysokich butach aby widzowie ich lepiej widzieli.
Znany jest też teatr chiński- teatr cieni. To właśnie z tamtąd przywędrował do Europy.
Mamy różne rodzaje teatru, najpopularniejsze to:
-teatr sceniczny,
-teatr lalkowy,
-teatr muzyczny,
-teatr radiowy
-teatr szkolny (amatorski)
-itd.
[3.1]
- Prezentacja wiersza „Makówkowy teatrzyk” H. Belcherowej wraz z inscenizacją.
Makówkowy teatrzyk
jest tu na co popatrzeć!
Makówkowa rodzina
przedstawienie zaczyna.
Jest tata Mak wąsaty
i mama w chusteczce w kwiaty,
i córeczki w sukienkach:
duża,
mała,
maleńka.
Makówkowa rodzina
właśnie taniec zaczyna.
Już tata Mak z wąsami
macha w górze rękami
i kłania się i śpiewa,
jak to się mak zasiewa.
Do rodziny mówi tak:
-razem ze mną siejcie mak!
Sieje mak razem z tatą
mama w chusteczce w kwiaty
i córeczki w sukienkach:
duża,
mała,
maleńka.
Kończy się przedstawienie!
Słuchamy zapatrzeni…
Jest cisza, spokój taki,
jakby kto posiał makiem.
[14.5]
- Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące tekstu wiersza:
-Jakie postacie występowały w wierszu?
-Jak wyglądał tata Mak?
-Co miała na głowie mama Makowa?
-Ile było córeczek Makowych?
-Do czego namawiał tato Mak swoją rodzinę?
-Co się stało, gdy rodzina Makowa skończyła przedstawienie?
[3.1]
- Zagadka.
Jak się nazywa taki budynek
W którym zobaczysz scenę, kurtynę,
Krzesła tam stoją rząd z rzędem
A ja tam bajkę oglądać będę?
- Prezentacja lalek teatralnych: marionetki, pacynki, kukiełki.
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat znaczenia słów; widz, aktor, tekst, scena, kurtyna, scenografia, rekwizyty, kostiumy, program, muzyka, oświetlenie, przerwa. Dzieci w swobodny sposób objaśniają znaczenie słów.[14.6]
- Zabawa ruchowa „Ukłony”.
Dzieci spacerują po sali przy muzyce (piosenka „Magiczne miejsce”), kiedy muzyka milknie witają się wymyślonymi ukłonami. [7.2]
- Rozmowa na temat odpowiedniego zachowania się w teatrze w oparciu o ilustrację z „Książki” str. 96,97. Dzieci układają „Kodeks dobrego zachowania” w teatrze.[7.1]
- Wiersz na pożegnanie .
Dzieci stoją w kręgu, trzymają się za ręce i mówią wierszyk:
„Bywa, że czasem ciężko jest,
Brakuje nawet moich łez,
Jednak wtedy nie jestem sam,
Bo przyjaciół w teatrze mam!”[1.2]
9.Zajęcia plastyczne- wykonanie z papieru kolorowego pacynki na paluszek według pomysłu dzieci .
[9.2]
