Scenariusz zajęć w przedszkolu zima

Scenariusze zajęć w przedszkolu zima

Konspekt zajęć w przedszkolu  zima

Temat: My się zimy nie boimy!

 

Cele:

Dzieci:

– poznają zasady bezpiecznej zabawy w zimie,

– poprawnie formułują swoje spostrzeżenia, rozwija swoje umiejętności artystyczne.
Metody:

– zabawy edukacyjne,

 

Formy:

– praca grupowa.

 

 Przebieg zajęć:

1. Czynności wprowadzające i organizacyjne.

2. Nauczyciel, aby wprowadzić dzieci w temat zadaje im zagadkę:

Co to są za gwiazdeczki, pewnie odgadniecie, lecą prosto z nieba, gdy zima na świecie?

3. Prowadzący włącza świąteczną muzykę, piosenkę o zimie. Każde dziecko otrzymuje swoją śnieżynkę wyciętą z papieru.

4. Odczytanie opowiadania – zagadki dzieciom. Wraz z przedszkolakami nauczyciel będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, czy śnieg jest czysty (Opowiadanie – załącznik 1).

5. Dzieci ubierają się i razem z prowadzącym wychodzą, aby nabrać śnieg do swoich słoiczków. Odkładają je pod kaloryfer.

6. Powrót do sali.

7. W sali czeka na dzieci gość – Pani Zima. Nauczycielka prosi uczniów o to, aby zatroszczyli się o gościa, aby Pani Zima swobodnie czułą się w grupie. W zamian gość uczy dzieci piosenki o zimie. Wspólnie odśpiewują ją w kręgu.

8. Pani Zima przekazuje dzieciom list,w którym prosi ich o bezpieczną zabawę na śniegu. Tłumaczy im zasady takich zabaw (załącznik 2). Po każdej zasadzie nauczycielka wyjaśnia dzieciom dlaczego powinny w ten sposób postępować. Pod koniec szybkie sprawdzenie, czy dzieci zapamiętały zasady.

9. Nauczycielka pyta uczniów, czy chcą posłuchać, co się stało ze śniegiem Jasia? Następuje odczytanie dalszej części opowiadania (załącznik 3.)

10. Dzieci razem z prowadzącym podchodzą do swoich słoiczków. Wspólnie odpowiadają na pytanie: czy śnieg jest czysty? Wnioski.

Prowadzący zaprasza dzieci do stolików. Rozdaje każdemu stolikowi kartki, watę, klej, farbki, kredki. Prosi ich o przygotowanie zimowego rysunku. Każdy przedszkolak przedstawia swoją pracę. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

 

Załącznik 1.

„ Czy śnieg jest czysty?”

W pewnym przedszkolu zimą dzieci wyszły z panią na dwór. Wesoło bawiły się na śniegu. Zjeżdżały na sankach z górki, rzucały się śnieżkami, lepiły bałwana. Nagle pani zauważyła jak jeden z chłopców Jaś zaczyna jeść śnieg. Podchodzi do niego i pyta dlaczego to robi. Jaś odpowiada: proszę pani bo ten śnieg jest taki pyszny, bialutki i puszysty. Pani nie mówi nic tylko podaje chłopcu słoiczek i każe mu nabrać do niego trochę śniegu. Po powrocie do przedszkola prosi Jasia żeby umieścił słoiczek blisko kaloryfera.

Załącznik 2.

Zasady pani Zimy:

– nie rzucamy się twardymi śnieżkami,
– nie rzucamy śniegu w twarz,
– nie ślizgamy się na rzekach i jeziorach, naturalnych zbiornikach wodnych,
– nie zjeżdżamy z górki na jezdnię,
– nie czepiamy się przejeżdżających samochodów,

Załącznik 3.

Część dalsza opowiadania:
Pani poprosiła Jasia żeby przyniósł słoiczek i powiedział co się stało ze śniegiem a następnie przelał powstałą wodę do drugiego słoiczka przez gazę, która tworzy sitko. Na gazie zostało mnóstwo kurzu i brudu, woda była mętna i brudna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here