Scenariusz zajęć w przedszkolu zabawki

konspekt zajęć w przedszkolu zabawki
Temat: „W krainie zabawek”- scenariusz zajęć w przedszkolu

Cele ogólne:
dzieci rozwijają twórcze myślenie, ekspresje ruchową i plastyczną;
dzieci uczą się aktywnego słuchania;
dzieci wyrabiają aktywną postawę w trakcie zabawy;
dzieci uczą się pracy w grupie;

Metody:
Aktywizujące;
Czynne;
Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna;
– praca w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– wycięte kształty pluszowych niedźwiadków i lalek z kartonu, zabawki, kolorowe kartki, kredki;

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel sprawdza obecność. Gdy wyczytuje imię dziecka to podchodzi bierze misia z kartonu- chłopcy, lub lalkę- dziewczynki i przykleja na tablicy obok swojego imienia.
2. Dzieci siadają w kole, każde trzyma swoją ulubioną zabawkę. Przedszkolaki swobodnie opowiadają o swojej ulubionej zabawce. Inne dzieci lub nauczyciel mogą im zadawać pomocnicze pytania, np.: „Skąd masz tą zabawkę?”, „Dlaczego jest ona twoją ulubioną?”
3. Przedszkolaki stoją w rozsypce. Nauczyciel daje im polecenie „Spróbujcie się wcielić w swoją ulubioną zabawkę, o której przed chwilą opowiadaliście?” Nauczyciel gra na tamburynie dzieci poruszają się swobodnie, gdy instrument milknie, przedszkolaki udają swoją zabawkę.
4. Dzieci znów siadają w kole. Nauczyciel czyta wiersz Anny Łady- Grodzickiej pod tytułem „Zgubione zabawki”.
„Romek się bawił zabawkami.
Nagle usłyszał Wolanie mamy:
„Chodź szybko synku i nie zwlekaj,
wracaj do domu, obiad czeka.”
Posłuszny Romek wziął zabawki,
lecz nie miał torby ani siatki.
Zgarnął je wszystkie w ręce obie.
„Chyba doniosę”- myśli sobie.
Po schodach wbiega z hałasem,
i nic nie słyszy, a tymczasem…
Kiedy tak szybko pędzi na górę,
zabawki sypią się za nim sznurem:
na pierwszym stopniu samolot gubi.
Na drugim skakankę, którą lubi.
Na trzecim upuszcza łopatkę czerwoną.
Na czwartym foremkę zieloną.
Na piątym upada mały miś,
którego dostał właśnie dziś.
Dopiero, gdy na szóstym stopniu
auto zadźwięczało,
Romek obejrzał się i zobaczył, co się stało.
Ręce puste, schody pełne:
„Ale gapa ze mnie…”
Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi o wierszu, który przed chwilą usłyszeli. Może zapytać o to, co przydarzyło się Tomkowi. Jakie zabawki zgubił na schodach i co mógł zrobić żeby je szybko pozbierać i przynieść do domu.
5. Zabawa „Ciepło- zimno”
Jedno dziecko zgłasza się na ochotnika, staje w kącie i zamyka oczy. Pozostałe dzieci w milczeniu, posługując się gestami chowają jego ulubioną zabawkę. Dziecko szuka zabawki. Pozostałe podpowiadają mu mówiąc „ciepło”, gdy znajduje się blisko schowanej zabawki, lub „zimno”, gdy jest daleko od tej zabawki. Gdy dziecko ochotnik znajdzie zabawkę wszyscy krzyczą gorąco. Zabawę można przeprowadzić jeszcze kilka razy.
6. Zabawa „Bal zabawek”
Dzieci poruszają się po sali swobodnie. W tle gra muzyka. Gdy muzyka zostaje wyciszona dzieci stoją w rozkroku a nauczyciel daje hasło, jaką zabawkę dzieci będą naśladować. Nauczyciel może wymienić na przykład takie zabawki: lalka, piłka, samochód, miś, ciuchcia, skakanka itd. Dzieci poruszają się zgodnie ze swoim pomysłem.
7. Każde dziecko dostaje kolorową kartkę papieru i kredki. Zadaniem dzieci jest narysowanie ich ulubionej zabawki. Po skończonym zadaniu obrazki zawieszone zostają na wystawce.
8. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here