Konspekt zajęć w przedszkolu Wielkanoc
Temat: Święta wielkanocne.
Cele:
Dzieci:
poznają tradycje wielkanocne,
prawidłowo budują obszerne wypowiedzi dotyczące określonego tematu,
aktywnie uczestniczą w zajęciach,
uczą się globalnie odczytywać nieskomplikowane słowa,
Metody:
pokaz, prezentacja,
rozmowa, pogadanka,
zagadki, zabawy i gry dydaktyczne,
metoda zadań stawianych dziecku do wykonania,
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
koszyk wielkanocny, wydmuszki, produkty wielkanocne, które wkłada się do koszyka, materiały plastyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów.
2. Zabawa polegająca na rozwiązaniu rebusu. W całej sali przed zajęciami nauczyciel ukrywa wycięte i przygotowane wcześniej kolorowe, papierowe jajka. Dzieci muszą odnaleźć je i przyczepić do tablicy dobierając je odpowiednio pod względem wielkości i koloru.
3. Litery na jajkach tworzą napis WIELKANOC. Dzieci starają się odczytać wyraz.
4. Krótkie wprowadzenie. Nauczyciel opowiada o tradycji Świąt Wielkanocnych.
5. Nauczyciel przynosi koszyk wielkanocny. Znajdują się w nim zarówno produkty, które powinny tam być, czyli pisanki, baranek, sól, kiełbaska… jak i przedmioty niezwiązane ze świętami, np. lalka, miś. Dzieci odgadują, które przedmioty nie powinny znaleźć się w koszyczku.
6. Nauczyciel opowiada skąd tradycja wskazująca na poszczególne produkty, które powinny znaleźć się w koszyczku. Opowiada kilka zdań na temat każdego. Mówi także na czym polega zwyczaj święcenia koszyczków.
7. Nauczycielka odczytuje dzieciom wiersz pt. „Wielkanoc”. Po recytacji sprawdza poziom zrozumienia tekstu przez dzieci, zadaje pytania kontrolne.
8. Zabawa pomagająca dzieciom utrwalić imiona wszystkich dzieci w grupie. Nauczyciel podaje jajeczko dziecku, które siedzi obok niego mówiąc: To jest jajeczko, ja mam na imię …., jajeczko daję Tobie (Aniu). Zabawa kończy się, gdy jajeczko wróci do nauczyciela.
9. W tym samym kole dzieci podają sobie jajko na łyżeczce tak, aby go nie zbić.
10. Dzieci wciąż siedzą w kręgu, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole (pytania w załączniku).
11. Zabawa rozwijająca wyobraźnię i umiejętność wypowiadania się. Każde dziecko musi dokończyć kolejno zdanie: „Wielkanoc jest radosna, ponieważ…”
12. Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, gdzie zostały przygotowane dla nich materiały plastyczne i wydmuszki. Dzieci wykonują swoje pisanki.
13. Pisanki zostają włożone kolejno do wielkanocnego koszyczka. Koszyk nauczycielka kładzie w kąciku plastycznym aż do świąt.
14. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
Załącznik.
Jestem zółty,mały,puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy juz wiecie,kto ja jestem? (kurczaczek)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny …(mazurek)
W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaz słońce świeci,
biega po podwórku
duzo mokrych dzieci ? (lany poniedziałek)
Juz białą serwetę ścielę
zieleń się owsie,zieleń.
Rośnij wysoko,nie zwlekaj,
bo cukrowy ktoś juz czeka.
Kto ? (baranek)