Scenariusz zajęć w przedszkolu trzy świnki

Konspekt zajęć w przedszkolu trzy świnki
Konspekt zajęć w przedszkolu trzy świnki

Temat: Poznajemy treść baśni o trzech świnkach.

Cele:
Dziecko:

skoncentrowane słucha odczytywane przez nauczycielkę opowiadanie,
reaguje na ustalony wcześniej sygnał słuchowy,
sprawnie i umiejętnie posługuje się nożyczkami,
reaguje na polecenia nauczyciela,
reguluje odpowiednią siłę oddechu

Metody:
podające,
aktywizujące,
eksponujące.

Formy:
zbiorowa praca,
indywidualna praca.

Środki dydaktyczne:
intrumenty – np. kołatka, bębenek, tamburyn, talerze,
treść opowiadania o trzech świnkach (załącznik).

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne. Powitanie (w ramach powitania można wspólnie odśpiewać którąś z poznanych na poprzednich zajęciach piosenkę, np. „Witaj przedszkolaku!”).
2. Nauczyciel opowiada o braciach Grimm, o cyklu ich baśni i bajek. Wprowadza w cykl lekcji „Bajkowe spotkania w baśniowej krainie”.
3. Prowadzący dzieli dzieci na cztery grupy. Podział może odbyć się także za pomocą kolorowych karteczek. Jedna grupa wciela się w postać Prosiaczka, druga w postać Ryjka, trzecia Szczecinka. Czwarta grupa, to wilki. Każda grupa otrzymuje inny instrument, odpowiednio: kołatka, bębenek, tamburyn, talerze.
4. Zapoznanie dzieci z treścią bajki. Nauczyciel odczytuje baśń, a dzieci w momencie, kiedy usłyszą w opowiadaniu swoje imię uderzają w instrumenty. Jeżeli usłyszą sformułowanie: trzy świnki, każda grupa świnek uderza w instrument.
5. Treść baśni w załączniku.
6. Nauczyciel sprawdza poziom zrozumienia treści tekstu. Zadaje pytania kontrolne. Dzieci starają się ułożyć swoją własną wersję opowiadania.
7. Wnioski i podsumowanie zajęć.
8. Dzieci opowiadają, jaki morał płynie z odsłuchanej baśni o trzech świnkach.
9. Zaproszenie dzieci do stolików, gdzie czekają na nie materiały plastyczne. Dzieci rysują wybraną scenkę z opowiadania.
10. Zawieszenie prac na wystawce w kąciku plastycznym.
11. Ewaluacja zajęć.

Załącznik 1.

Były sobie raz trzy świnki: Prosiaczek, Ryjek i Szczecinka.
Szczecinka wybudowała sobie dom z papieru.
(dzieci układają przed sobą kawałek papieru)

Ryjek zrobił domek z patyczków.
(dzieci biorą po jednej słomce lub patyczku)

A Prosiaczek wybudował piękny domek z cegieł.
(dzieci układają przed sobą kamyki).

Za lasem, niedaleko trzech świnek mieszkał Wilk.
Wilk postanowił zjeść trzy świnki.
Pewnego dnia pobiegł do domu Szczecinki i zawołał:
„Dmuchnę, chuchnę i zdmuchnę twój domek!”
Chuchał i dmuchał tak mocno, że zdmuchnął dom Szczecinki.
(dzieci mocno dmuchają na papier)

Szczecinka pobiegła do domu Ryjka szukać schronienia.
Zły Wilk pobiegł do domu Ryjka i zawołał:
„Dmuchnę, chuchnę i zdmuchnę twój dom”
I dmuchał i chuchał i zdmuchnął dom Ryjka.
(dzieci mocno dmuchają na słomkę)

Obie świnki pędem pobiegły szukać schronienia u Prosiaczka.
Wilk znów popędził za nimi.
Zatrzymał się przed murowanym domem Prosiaczka.
Bardzo zły zawołał:
„Dmuchnę i chuchnę i zdmuchnę twój dom”
(dzieci mocno dmuchają na kamień)

Dmuchał i dmuchał…..
Tak się nadął, że aż pękł!
Trzy świnki wzięły się za ręce i razem zaśpiewały:
„Kto by się tam wilka bał, wilka bał, wilka bał….”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here