Scenariusz zajęć w przedszkolu tradycje wielkanocne

Konspekt zajęć w przedszkolu tradycje wielkanocne
Konspekt zajęć w przedszkolu, tradycje wielkanocne

Temat: Poznajemy tradycje wielkanocne.

Cele:
Dzieci:

zapoznają się z polskimi zwyczajami związanymi z Wielkanocą,
rozwijają wyobraźnię, aktywnie uczestniczą w zajęciach,
swobodnie wypowiada się na temat przyswojonej na zajęciach wiedzy,

Metody:
rozmowa,
metoda zadań stawianych dzieciom do wykonania,

Formy:
praca zbiorowa,
indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Powitanie dzieci, odśpiewanie wspólnie jednej z poznanych wcześniej piosenek.
3. Nauczyciel mówi, że ma „gościa”, którym jest pluszowy zajączek. Dzieci podają sobie maskotkę siedząc w kręgu z rąk do rąk. Każdy kolejno uczeń wymyśla własne powitanie zajączka.
4. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego przyprowadził ze sobą zajączka. Sugeruje temat zajęć, mówi, że będą dzisiaj rozmawiać na temat Wielkanocy, tradycji i zwyczajów.
5. Nauczycielka recytuje wiersz S. Aleksandrzaka pt. „Pisanki”. Treść wiersza w załączniku.
6. Nauczycielka odkrywa tablicę na której są zawieszone różne pisanki wykonane z kartonu. Dzieci na podstawie odsłuchanego wiersza starają się odtworzyć kolejność pisanek. Nauczyciel powtarza wiersz kilka razy – dopóki zadanie nie zostanie poprawnie wykonane.
7. Rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów wielkanocnych. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tradycji i zwyczajów, które panują w ich domu. Nauczyciel kieruje rozmową tak, aby dzieci opowiedziały jak najwięcej. Jeżeli któraś z tradycji nie zostanie wymieniona, prowadzący zajęcia dopowiada ją.
8. Nauczyciel opowiada o rożnych sposobach zdobienia pisanek. Dzieci wybierają, którą chcą się posłużyć, aby przyozdobić swoje wydmuszki.
9. Zaproszenie dzieci do stanowisk przy stolikach, gdzie czekają na nich odpowiednie materiały plastyczne. Dzieci wykonują najpiękniejsze pisanki.
10. Nauczyciel przynosi duży koszyk, do którego dzieci kolejno wkładają swoje pisanki. Koszyk aż do świąt będzie leżał w kąciku plastycznym na sali.
11. Podsumowanie zajęć.
12. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

Załącznik 1.
„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka złote
Trzecia – drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta – srebrne gwiazdki
Szósta – znów zygzaki
Siódma –barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta – największa – ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I piękne kwiaty na jajku ktoś posiał
Dumne były z niego Hania i Małgosia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here