Scenariusz zajęć w przedszkolu teatr

Konspekt zajęć w przedszkolu teatr
Konspekt zajęć w przedszkolu teatr

Temat: Przedszkolny teatrzyk.

Cele:
Dziecko:

zapoznaje się z teatrem jako miejscem kultury i rozwoju sztuki,
poznaje najpopularniejsze bajkowe postacie,
rozwija zdolności muzykalne i manualne,
wie, jak zachowywać się w teatrze,
aktywnie uczestniczy w zajęciach i wspólnej zabawie,

Metody:
podająca,
ekspresyjna,
metoda zadań stawianych dzieciom do wykonania.

Formy pracy:

indywidualna,
zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

treść wiersza J. Kulmowej „Teatr żywy”
chustki, kostka mimiczna, papierowe talerzyki, materiały, mazaki,
artykuły plastyczne – klej, nożyczki, kolorowa tasiemka.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności oraz przygotowanie sali do zajęć.
2. Nauczyciel odczytuje wiersz J. Kulmowej „Teatr żywy” (treść w załączniku). Dzieci uważnie słuchają recytacji.
3. Nauczyciel sprawdza poziom zrozumienia wiersza. Zadaje kontrolne pytania.
4. Prowadzący zajęcia przeprowadza pogadankę, w której wyjaśnia pojęcia związane z wystrojem teatru: scena, kurtyna, sufler, pacynka, kukiełka, aktor.
5. Odsłuchanie muzyki związanej z tematyką zajęć (np. „Magiczne miejsce”). Dzieci wspólnie bawią się w rytm piosenki.
6. Wspólna zabawa: dzieci razem z nauczycielem tworzą mini scenki. Mogą sami odgrywać poszczególne scenki lub wykorzystać w tym celu pacynki.
7. Zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci mają za zadanie rzucić kostką mimiczną, następnie pokazują minę, która wypadła na kostce. Zadaniem pozostałych dzieci jest naśladowanie miny kolegi. Każda emocja musi zostać poprawnie nazwana.
8. Ćwiczenia pantomimiczne: dzieci kolejno wstępują na środek koła, następnie za pomocą gestów i ruchów prezentują pozostałym uczniom wybrane postaci z bajek. Dzieci muszą odgadną, o jaką postać chodzi.
9. Zabawa w rozwiązywanie zagadek (załącznik).
10. Podliczenie punktów. Osoba z największą ilością punktów otrzymuje medal lub słodki upominek.
11. Zabawa w prawdę i fałsz (załącznik).
12. Podliczenie punktów (słodki upominek lub mini medal dla zwycięzcy).
13. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę i naukę.

Załącznik 1.
J. Kulmowa: ,,Teatr żywy”.

A w teatrze
wszystko inaczej.
Tu naprawdę żyje to, na co patrzę.
Aktor,
Co króla gra,
wcale nie jest za szybą ze szkła.
Ta aktorka
Widzi mnie na pewno,
chociaż jest złotowłosą królewną.
I ten książę,
piękny jak westchnienie,
jest o krok ode mnie – choć na scenie.
Więc nie wierzę,
Że jak wyjdą za kulisy,
to królewna czarnowłosa będzie,
książę – łysy.
Bo jeżeli nie za szkłem,
nie na taśmie,
to ta bajka musi być
tutaj właśnie.
Dla mnie,
przy mnie
dzieją się te dziwy.
Kocham teatr, bo jest inny.
Żywy.

Załącznik 2.

Kto za siedmioma górami
i za siedmioma lasami
mieszka w chatynce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami? ( Królewna Śnieżka)

Powiedz, który to niedźwiadek
Prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą. ( Kubuś Puchatek)

Oni, gdy zabłądzili w lesie,
w Baby – Jagi wpadli szpony
przez to, że nadgryźli domek,
co z piernika był zrobiony. ( Jaś i Małgosia)

Kto na tańce w pałacu
czasu miał niewiele?
Kto wybiegając z balu,
zgubił pantofelek. ( Kopciuszek)

W bajkach wiele robi złego,
lubi ogniem ziać,
bo on głównie jest od tego,
żeby się go bać. (smok)

Załącznik 3.

* Czerwony Kapturek niósł dziadkowi lekarstwa.
* Śnieżka zamieszkała z siedmioma krasnoludkami.
* Kopciuszek zasnął po zjedzeniu zatrutego jabłka.
* Uciekając o północy, Śnieżka zgubiła pantofelek.
* Jasia i Małgosię uwięziła Baba – Jaga.
* Krzyś miał przyjaciela Misia Uszatka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here